2020 Yılında Kaç Kişinin Sosyal Medya Kullanıcısı Olacağı Belli Oldu

2020 Yılında Kaç Kişinin Sosyal Medya Kullanıcısı Olacağı Belli Oldu

Bundan sadece 6 sene önce küresel sosyal medya istatistikleri, 1 milyar kullanıcıyı bile işaret etmiyordu.

6 sene içinde kullanıcı sayısı 2.34 milyara ulaşan sosyal medya nüfusunun 2020 yılında 2.95 milyarı geçeceği tahmin ediliyor. Bu da internetten faydalanan dünya nüfusunun ¾’ü anlamına geliyor. Kısaca 4 sene sonra dünya üzerinde internet kullanabilen her 4 kişiden 3’ünün bir ya da daha fazla sosyal medya hesabı olabilecek. Geride kalan kişinin de bu ezikliğe dayanamayıp hemen bir hesap edineceğini düşünürsek 

Hangi Sosyal Medya Aracında Kaç Kişiyiz?

2016 yılının ilk yarısında Facebook kullanıcı saysında liderliği kimseye kaptırmış değil. 2016 yılı Haziran ayı ölçümlerine göre Facebook, 1 milyar 590 milyon üyeye sahip. İkinci sırada ise bir sosyal mecra olarak da değerlendirebileceğimiz WhatsApp var. Bu uygulamanın aynı döneme denk düşen kullanıcı sayısı 1 milyar olarak belirlenmiş.

Facebook Messenger’da üçüncülüğü bırakmıyor. 900 milyon kullanıcıyı zorluyor. Instagram ise 400 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Twitter ise kan kaybetmeye devam ediyor. Onun da kullanıcı sayısı 320 milyon olarak saptanmış. 

Göründüğü gibi Facebook şemsiyesi altında bulunan sosyal medya uygulamaları ilk 10 sırayı tamamen kapatmış durumdalar. Bu istatistiklere göre önümüzdeki 4 yıl bu sıralama değişmeyecek ancak kullanıcılar aratarak toplamda 3 milyar kullanıncaya ulaşacak. 

Türkiye İnterneti Neredeyse Sadece Sosyal Medya İçin Kullanıyor

Türkiye'de 16 Yaş Altı Çocuklara Sosyal Medya Yasağı Geliyor!

Sosyal Medya ve Yasaların Tarihçesi

YORUMLAR