2020 Yılında Mobil Alışveriş Tavan Yapacak

2020 Yılında Mobil Alışveriş Tavan Yapacak

Dün Boğaziçi Üniversitesi'nin çok özel bir konuğu vardı. Facebook'un Küresel Kurumsal Pazarlama Başkan Yardımcısı Sarah Personette, verdiği seminerde 2020 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının mobil üzerinden alışveriş yapacağını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde "2020 yılında mobil dünyada beklenen değişimler" konulu bir seminer veren Sarah Personette, birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

Facebook'un bir yıl içinde farklı ülkelerde yaptığı araştırmalara değinen Personette, insanların alışkanlıklarında değişiklikler olacağını, özellikle kültür, alışveriş, iletişim ve birbiriyle ilişkililik kavramlarının gelişeceğini ifade etti.

Personette, tüketicilerin aynı anda hem yerel hem de global düşündüklerini belirterek, "İnsanlar yerel markalara ve yerel kültüre önem vermekle birlikte global markaları da dikkate alıyor. Ticari dinamiklerin değiştiği günümüzde, insanlar ürünü aramak yerine ürünün gelip tüketiciyi bulmasını istiyor" dedi.

Sarah Personette, gelişen mobil olanaklarla 2020 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının mobil üzerinden alışveriş yapacağını söyledi.

Tüketim tercihlerinde ürünün fiyatının artık tek belirleyici unsur olmaktan çıktığını belirten Personette, "Fiyat artık gücünü kaybediyor. İnsanlar ticari kararlarında daha fazla seçim şansı ve kolaylık bekliyor. Eğer tüketim deneyimlerinden memnun kalmamışlarsa daha az satın alma eğiliminde oluyorlar. Örneğin alışveriş yapacakları markanın web sayfasında fazladan geçirilen 3 saniye bile tüketim kararını olumsuz etkiliyor" dedi.

Öte yandan tüketim kararlarında mobil mesajlaşma uygulamalarının da giderek önem kazandığını belirten Personette, "2020 itibarıyla tüketicilerin yüzde 53’nün mobil mesajdan ulaşabilecekleri bir markayı satın alma eğiliminde olduklarını görüyoruz’’ dedi.

İçeriğin günümüzde yüzde 41 oranında daha hızlı tüketildiğini, bu içeriğin ağırlıklı olarak mobil video kaynaklı olduğunu belirten Personette, 2020’de dünyada mobil data trafiğinin yüzde 75’ten fazlasının video olacağını söylerken, yine 2020'de 3 milyar insanın daha mobil dünyaya adım atacağını ifade etti.

YORUMLAR