2020'de Video Oyunları 100 Milyar Dolar Ciro Yakalayabilir

2020'de Video Oyunları 100 Milyar Dolar Ciro Yakalayabilir

Günümüzde bilgisayar oyunları, konsol oyunları ve mobil oyunlar ciddi gelir elde edilen sektörler halindeler. 20 yıl önce, yani 90'lı yıllarda oyun sektörü günümüzdeki kadar geniş oyuncu kitlesine hitap etmiyordu. Bunun sebebi ise hem üretilen oyunların oynanabileceği platfromlarının sayısının azlığı, hem de dijital eğlence sektörünün henüz kurulmamış olmamasıydı. Eskiden mobil cihazlar günümüdeki kadar yetenekli olmadıkları için sadece Snake benzeri basit mobil oyunları oynayabiliyorduk. Fakat 2000'li yıllardan sonra mobil cihazlar gelişti ve mobil oyunlara olan ilgi de arttı. Sonuçta Clash of Clans gibi rekor gelir elde edebilen mobil oyunlar karşımıza çıktı.

Mobil cihazlarının yaygınlaşmasının yanında oyuncuların oyunlara erişebilmeleri de bir hayli kolay hale geldi. Eskiden bir oyunu oynayabilmek için sadece disket, CD veya DVD'deki kopyalarına sahip olmamız gerekiyordu. Fakat Steam gibi dijital oyun platformları sayesinde oyuncular bilgisayarlarının başından kalkmadan diledikleri oyunları satın alabilir veya indirebilir hale geldiler.

Oyun sektörü üzerinde araştırmalar yapan DFC Intelligence firması ise günümüz oyun sektörünü analiz ederek önümüzdeki dönem için beklentileri açıkladı. DFC'nin sunduğu verilere göre 2016 yılında oyun dünyası yüzde 8 büyüme elde edecek ve 79 milyar dolarlık ciro elde edecek. DFC, bu büyümenin son 4 yıl içerisindeki en büyük sıçrama olduğunu da not düşüyor.

DFC'nin raporu kutulu oyun satışının düştüğünü, buna rağmen dijital oyunların daha çok satılmaya başladığını belgeliyor. Ayrıca oyuncuların tercihlerinin de değişmekte olduğundan bahsedilmekte. Son yıllarda bir hayli yaygın olarak tercih edilen Free2Play sistemi, yani ücretsiz olarak oynanabilme ve ek içeriklere ödeme yapma modeli artık oyuncular tarafından eskisi kadar ilgi görmüyor ve oyuncular oyunlara önceden para ödemeyi tercih ediyor ve sonradan ek içeriklere ödeme yapmak istemiyorlar. Bu tabloda oyun üreticilerinin de payı bulunmakta; çünkü bazı oyunlar belli bir noktayı geçebilmeniz için ödeme yapmanızı dolaylı olarak zorunlu kılmaktalar, bazı oyunlar da ana içeriği kısıtlı tutup sürüsüne bereket DLC yayınlıyorlar ya da DLC'leri oldukça zayıf içerikle piyasaya sürüp bu DLC'lere yüksek fiyat koyuyorlar.

DFC raporunda 2020 yılında geldiğimizde oyun dünyasında 98 milyar dolar ciro elde edebileceğinden bahsediliyor. Bu da iyi ihtimalle 100 milyar dolarlık ciro yakalanabileceği anlamına geliyor. Sanal gerçeklik tabanlı yeni oyun konsollarının yanısıra Nintendo'nun da pazara dönüyor olması oyun sektörünü canlandırabilir.

Rockstar, Red Dead Redemption 2'yi Duyurdu!

YORUMLAR