2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda eSpor da Yer Alabilir

2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda eSpor da Yer Alabilir

Paris Olimpiyat Komitesi, kentin ev sahipliği yapması beklenen 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, eSpor oyunlarının da programa dahil edilmesi için Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne teklifte bulunabileceklerinin sinyallerini verdi.

Paris 2024 Olimpiyat Komitesi Eş Başkanı Tony Estanguet, konuyla ilgili "Bu ihtimali değerlendirmiyor değiliz ve asla eSpor bizimle olimpiyatlarla alakalı değil diyemeyiz. Gençler eSporlar ile ilgileniyorlar. Onlarla tanışıp, ne olup bittiğine bakacağız." şeklinde konuştu. Fransa'nın 2024 oyunlarında eSpor branşının yer almasını henüz resmi olarak istediğini söyleyemesek de buna dair adımların atılmasının da hoş karşılanabileceği yorumları yapıldı.

2024 ve 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları için yarışan Los Angeles ve Paris arasında bir anlaşma yapılmasını isteyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), şehirlerin kendi aralarında anlaşmasını talep etmişti. Açıklamanın hemen ardından Los Angeles, 2028 yılına aday olduğunu duyurarak, 2024 için Paris'i tek aday olarak bırakmıştı. Bir hafta sonra Peru'da toplanarak nihai kararını verecek olan IOC'nin, çok yüksek ihtimalle 2014 oyunlarını Paris'e vermesi bekleniyor.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Asya Olimpiyat Komitesi (OCA), 2022 yılında düzenlenecek olan Asya Olimpiyatları için emsal bir karar almış ve eSpor branşının oyunlara dahil edileceğini açıklamıştı. Günümüzde 320 milyon kişiden fazla oyuncuya hitap eden ve milyarlarca dolarlık bir pazara dönüşen eSpor, böylece ilk kez olimpiyat oyunları seviyesinde bir spor sayılmıştı.

Efsanevi Yerli Oyunumuz Mount & Blade, E-Spor Arenasına Giriş Yapıyor

E-Spor, Olimpik Bir Spor Dalı Olacak

e-Spor Uygulamasına 6 Milyon Dolarlık Yatırım

YORUMLAR