2030'da Almanya'da Emisyon Seviyesi Sıfır Olacak

2030'da Almanya'da Emisyon Seviyesi Sıfır Olacak

Almanya, karbondioksit salınımı için radikal kararlar almaya hazırlanıyor ve 2050 yılına gelindiğinde ülkedeki karbondioksit emisyonunun %90 oranında azaltılması amaçlanıyor. Bu sebeple ilk hedef otomobiller olacak. 

Almanya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Rainer Baake, ülkenin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce çevrecilik ve gaz salınımı konusunda yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller de alan Baake: "2030'a gelindiğinde üretilen bütün arabaların sıfır emisyona sahip olmaıs gerekiyor. 2050 yılında ise Almanya'nın karbondioksit salınımını %85-90 oranında azaltmayı amaçlıyoruz." dedi.

Arabalardaki bu geçişin ise 2050 yerine 2030 olmasının sebebi, şu an için Almanya'da kullanılan bütün arabaların ömürlerinin 20 yıl olması. Yani 2030 yılına gelindiğinde, bugün sokaklarda dolaşan arabaların hiçbiri, trafiğe çıkamayacak kadar yaşlı olacak. Böylece karbondioksit salınımının en önemli sebeplerindne bir tanesi olan motorlu araçlar, yavaş yavaş farklı methodlar kullanmaya başlayacak.

Ancak burada ufak ama bir o kadar da önemi bir ayrıntı var: Yeşil Gazete'nin edindiği bilgiye göre; müsteşarın söylediği sözler bilerek ya da bilmeyerek yanlış anlaşılmış. Bütün Dünya'ya servis edilen bu açıklamanın başında ise "eğer 2050 hedeflerimizi ciddiye alır ve tutturursak" ibaresi yer alıyor. Yani aktarılan açıklamanın aksine, Ekonomi Bakanlığı henüz böyle bir kararname yayınlamış değil; ancak en büyük otomobil üreticilerinden Almanya'nın böylesine bir eğilime girmesi, Dünya için iyi haberlerden bir tanesi. 

Volkswagen Dizel Skandalını CES 2016'da Tanıttığı Elektrikli Arabayla Unutturabilecek mi?

Ford Elektrikli Bisiklete Dönüşen Arka Tekerlek Geliştiriyor

Türkiye’de Yeni Bir Yerli Elektrikli Otomobil Daha Tanıtıldı, İşte EVT S1

YORUMLAR