230 Metrelik Binaya Tırmanan Fransız Spider-Man'e Tatsız Sürpriz

Alain Robert Londra

Fransız Spider-Man olarak tanınan tırmanma ustası Alain Robert, düz duvara tırmanma işine geri döndü. Bir süredir ortalıkta görünmeyen Alain Robert, Londra’nın en yüksek binasına çıplak elle tırmanırken görüntülendi. Sorunsuz şekilde binanın tepesine kadar çıkan Robert, çatıda polisler tarafından gözaltına alındı.

56 yaşındaki tırmanıcı, uzun bir sessizliğin ardından soluğu Londra’nın en yüksek binası olan Heron Tower'da aldı. Yaklaşık olarak 230 metre yüksekliğinde olan binaya çıkmak için tüm hazırlıklarını yapan Alain Robert, geçtiğimiz Çarşamba günü binaya tırmanmaya başladı.

Şaşkın bakışlar arasında herhangi bir donanım olmadan Heron Tower’ı tırmanmaya başlayan Robert, aşağıda meraklı bir kalabalığın toplanmasını sağladı. Sokakta toplanan kalabalık Robert’ın tırmanışını birçok farklı açıdan kaydederlerken, tırmanışın sonundaysa ünlü ismi kötü bir sürpriz bekliyorlardı.

Muhtemelen asansör kullanarak binanın çatısına çıkan polisler, Alain Robert’in tırmanışını tamamladığı anlarda onu dört gözle bekliyorlardı. Binanın çatısına çıkan Robert’ı gözaltına alan polis ekipleri, Alain Robert'i “toplumsal rahatsızlık” yarattığı gerekçesiyle gözaltına alarak, binadan indirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Londra Emniyet Müdürü Karen Baxter, “Olay, Londra’daki gündelik işlere büyük ölçüde zarar verirken, aynı zaman Heron Tower ve çevresindeki insanların güvenliğinde önemli bir zafiyet oluşmasına sebep oldu” dedi.

Alain Robert daha önce Sydney Opera Binası, Paris’teki Ariane Tower, Barcelona’nın en yüksek kulesi Torre Agbar gibi dünyanın dört bir yanında 150’den fazla lokasyona tırmanmasıyla ünlenmişti.