24 Haziran Seçimleri ile ilgili Kritik Rapor

24 Haziran Seçimleri ile ilgili Kritik Rapor

Bilgisayar Mühendisleri Odası, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile ilgili hazırladığı raporda çok çarpıcı verilere ulaştı. Söz konusu raporda, 2 bin sandıkta hata tespit edildiği belirtildi.

Türkiye, hem Cumhurbaşkanını hem de 27. dönem milletvekillerini seçmek için 24 Haziran’da sandık başına gitmişti. 

Bilgisayar Mühendisleri Odası, 24 Haziran seçim sonuçları ile ilgili"YSK'nın kesin sonuçları ne kadar kesin"  başlıklı bir rapor yayınladı. 'Seçsis çalışma grubu' tarafından yayınlanan raporda, seçim sonuçlarının aday ve partiler kaydırılarak yazılması, aynı sandığın tutanak ve cetvellerdeki oy farklılıkları gibi pek çok hata ve tutarsızlık bulunduğu belirtildi.

24 Haziran seçimleri

Sözcü ’nün aktardığı habere göre raporda şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma Grubumuzun geliştirdiği bir yazılımla YSK'nin Sandık Sonuçları Paylaşım Sisteminde (SSPS'de) yayımladığı tüm sandık verileri üzerinde temel istatistik teknikleri uygulanarak sandık bazında olası tutarsızlıklar belirlenmiş, ardından bu sandıkların verileri SSPS'den elde edilen sandık sonuç tutanakları ve sayım döküm cetvelleriyle gözle karşılaştırılarak bir önceki adımda belirlenen tutarsızlıkların doğrulanması ve nedenlerinin anlaşılması sağlanmıştır”

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın veri analizi çalışması sonucunda belirlenen başlıca hata ve tutarsızlıklar şöyle sıralandı:

  • Sandık sonuç tutanaklarındaki oy sayıları SEÇSİS'e girilirken veriler bir aday/partiden diğerine kaydırılarak bilgisayara girilmiştir.
  • Sandıkların “sandık sonuç tutanakları” ile “sayım döküm cetvelleri”ndeki oy sayıları birebir aynı olmak zorundadır; buna karşın bazı tutanak ve cetvellerdeki oy sayıları birbirlerinden farklıdır.
  • Aynı seçim bölgesi (mahalle) içerisinde farklı sandıklara ait olmalarına karşın içerikleri birebir aynı olan sandık sonuç tutanaklarına rastlanmıştır.
  • Sandık kurullarınca hatalı olarak düzenlenen tutanaklar SEÇSİS'e girilirken toplamların tutarlı olması için oy sayılarının “veri girişi yapanların inisiyatifinde” düzeltildiği/değiştirildiği anlaşılmaktadır.

Raporda, söz konusu yanlışlar sonucunda yaklaşık 14 bin vatandaşın oyunun tercih ettiği siyahi parti ya da adaya yansımadığı belirtildi.