25 Saat Sanal Gerçeklikte Takılan Adam Rekor Kırdı Ama Perişan Oldu

25 Saat Sanal Gerçeklikte Takılan Adam Rekor Kırdı Ama Perişan Oldu

HTC Vive sanal gerçeklik gözlük setini bir kerede tam 25 saat boyunca kafasından çıkarmadan kullanan adam Guinness Rekorlar Kitabına giriyor.

Derek Westerman adındaki genç adam, 25 saat boyunca kafasından çıkarmadığı sanal gerçeklik setiyle 25 saat boyunca gerçek dünyadan uzak kaldı ve rekorlar kitabına girmeye aday oldu. Derek sanal gerçeklik konusunda daha önce hiç denenmemiş bu girişimiyle doğal olarak teknoloji ve sanal gerçeklik kategorisinde bir ilke de imza atmış oldu.

Normal şartlar altında sanal gerçeklik tecrübesi yaşayan oyuncular 45 dakikadan fazla bu evrende takılmıyorlar. Bir saatten fazla sanal gerçeklik oyunu oynamak motor reflekslerin kontrolünde sıkıntılar yaratabiliyor, baş ağrılarına ve gerçek dünyayı algılamada zorluklar yaşanmasına sebep olabiliyor.

Derek ise özel olarak tasarlanan bir ortamda gözetmenler eşliğinde tam 25 saat boyunca bu deneyimi yaşadı. Bu süre içinde beslenme ve doğal ihtiyaçlarını da VR setini kafasından çıkarmadan yaptı.  Kontrol altında yapılan bu rekor denemesinde Derek’in 17’inci saatten itibaren denge duygusunu kaybettiği, 20 saatin sonunda konuşma zorlukları çektiği, HTC Vive sanal gerçeklik setinin kumandalarını manasızca sağa sola salladığı ve istifra ettiği saptandı. Derek, bu durumu "Nerede olduğumu anlamakta zorluk çektiğim anlardı, VR setini kafamdan çıkardıktan sonra gerçek dünyaya bir süre uyum sağlayamadım" diye açıkladı. Net olarak 25 saat 2 dakika süren bu tecrübenin tüm anları dakika dakika bir videoya kaydedildi.

Guinness Rekorlar Kitabı bu rekoru 7 Nisan 2016 tarihinde kırıldığını kaydetti. İşte Derek Westerman’ın ilginç rekor denemesinin 4 dakikalık özet videosu.

10 Yıl İçinde Sanal Gerçek Oyunlar Gerçek Hayattan Ayırt Edilemeyecek

Sanal Gerçek Yarışına Steam VR ile Valve da Katılıyor

Sanal Gerçeklik ve Gittikçe Artan Gerçek Yalnızlığımız

YORUMLAR