25 Yıldır Hizmet Veren İnterneti Dünyanın Yarısı Hala Kullanamıyor

25 Yıldır Hizmet Veren İnterneti Dünyanın Yarısı Hala Kullanamıyor

25 sene önce, yani 23 Ağustos 1991 tarihinde “www”  yani World Wide Web protokolü servise girmişti. Aradan çeyrek asır geçmesine rağmen internet maalesef hala dünyanın yarısına bile ulaşabilmiş değil.

Dünya internet kullanım istatistikleri için hazırlanan yeni bir istatistik bize  küresel internet kullanım yoğunluğu konusunda oldukça yeterli bilgi veriyor. Bu grafiğin bütününe baktığımız da internet hizmeti henüz dünyanın yarısından az (yüzde 47.1) yoğunlukta kullanılıyor. Geri kalan nüfus internetsiz hayatına devam ediyor.

Kapitalist Dünya Kitleleri Teknolojiden Uzak Tutuyor

2005 yılı Dünya Bankasının raporuna göre dünya genelinde 1 milyar 350 milyon kişi günde 1 dolardan daha az bir parayla geçinmeye çalışıyor. Aynı araştırma, Dünyadaki en zengin 85 insan, gezegen üzerindeki 3,5 milyar insanın toplam gelirine sahip olduğuna da işaret ediyor. Bu rakam neredeyse dünyadaki nüfusun yarısına denk geliyor. Durum bu olduğu zaman teknolojinin bu kesime ulaşması mümkün olmuyor.

Diğer yandan, dünya üzerinde her 4 kişiden biri elektriksiz yaşıyor. Özellikle az gelişmiş yoksul ülkelerde elektrik üretimi oldukça az ve yetersiz. Bu da internet hizmetlerinin asla birincil ihtiyaç olmadığının bir işaret elbette.

Dünyanın Hangi Bölgesi Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Dünyada yoğun olarak internete erişebilen şanslı bölge Avrupa. Avrupa’nın yüzde 79.1’i internet ağından sıkıntısız faydalanabiliyor. Yer küre üzerinde nüfusuna oranla internetten en az faydalanan bölge ise Afrika olarak işaret ediliyor. Bu bölgede internet kullanım yoğunluğu sadece yüzde 25.1 civarında.

 

Neler yapılabilir?

Facebook’un internet.org ya da Google’ın Loon projeleri bu bölgelere internet götürmek için yapılan dev girişimler. Ancak çevrimiçi olmak için internet sinyalinden başka şeyler de gerekiyor. Çevrimdışı nüfusun bu sinyalleri değerlendirmek için cihazlara ve bunları çalıştırmak için elektriği de ihtiyacı var.

Dünyada 2014 İnternet Kullanımına Dair İstatistikler Yayınlandı

Sene 2015 Oldu Ancak Hala 4 Milyar İnsan İnternete Giremiyor

YORUMLAR