27 Yıl Önce Bugün: Dünyanın İlk Arama Motoru Çıkış Yaptı!

27 Yıl Önce Bugün: Dünyanın İlk Arama Motoru Çıkış Yaptı!

Günümüzde en popüler arama motorları Google, Yahoo veya Yandex olmasına rağmen, 27 yıl önce bugün "Dünyanın ilk arama motoru" olan Archie çıkış yapmıştı. Ancak ilk arama motoru olan Archie, normal arama motorlarına göre çok daha farklı bir çalışma algoritmasına sahipti. Archie'nin temel amacı, FTP sunucularının dosya listelerini depolamaktı.

1990'da McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından kullanıcılara sunulan Archie, şu anda çok fazla bilinmiyor. Ayrıca Archie'nin ismi arama motoru olmasına rağmen, çalışma prensibinde herkese açık FTP sunucularının dosyalarını saklamak ve gerekli olduğunda insanlara sunmak yer alıyordu. Bu sebepten dolayı da, Google ile Archie'nin sadece aynı kategoride olduğunu fakat farklı algoritmalarla çalıştığını belirteyim.

Archie arama motoru günümüze göre çok ilkel olmasına rağmen, aramanızı özelleştirmeye yönelik bazı seçenekler sunuyor. Örneğin; aramanızı "Anonim FTP" veya "Polonyaca Web Index'i" üzerinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ayrıca Varşova Üniversitesi'nde Archie'nin sunucu bilgileri hala saklanıyor. İlk arama motoruna ulaşmak isterseniz bu bağlantıya tıklamanız yeterli. Son olarak 1990 yılında World Wide Web teknolojisi henüz daha ortaya çıkmadığı için, Archie ilk web arama motoru olarak geçmiyor.

Çin'in Arama Motoru Baidu Dünya Devleriyle Anlaştı

Google Arama Motoru Değişiyor!

YORUMLAR