3 Boyutlu Yazıcı Küçük Bir Bebeğin Hayatını Kurtardı!

3 Boyutlu Yazıcı Küçük Bir Bebeğin Hayatını Kurtardı!

3 boyutlu yazıcı denildiğinde aklımıza ilk gelen şeylerden biri ilginç tasarımları hayata geçirebiliyor oluşları. 3D yazıcı modelleri şu an oldukça pahalı olsalar da bu parayı hak ettikleri söylenebilir. Bu yazıcılar temel olarak bilgisayarlarınızda oluşturduğunuz 3 boyutlu modellemeleri hayata geçirmenize imkan tanıyor. Bu sayede standart üretim araçlarıyla ortaya çıkaramacayağınız eserlere hayat kazandırabiliyorsunuz.

3 boyutlu yazıcıların bir başka dikkat çeken özelliği de de sundukları esneklik. Bu yazıcılar ilk bakışta bir eğlence aracı olarak görülseler de sağlık gibi önemli alanlarda harikalar yaratabiliyorlar. Daha önceden 3 boyutlu yazıcılarla kemik ve organ replikaları üretildiğine şahit olmuştuk. İşte bu replikalar bu sefer hayat kurtardı.

Haberimize konu olan olayın baş rolünde ise sadece 9 aylık olan bir bebek yer alıyor. Çin'de dünyaya gelen bu bebek sahip olduğu kalp yetmezliği nedeniyle operasyon geçirmek zorunda kalıyor; fakat bebeğin kalbinin küçük yapısı nedeniyle ultrason gibi geleneksel araçlarla bu ameliyatın nasıl gerçekleştirileceğinin planlanması mümkün olmuyor. Bebeğin doktorları ise çareyi 3 boyutlu yazıcılardan faydalanmakta buluyor.

3 boyutlu yazıcı ile bebeğin kalbinin bire bir kopyası yaratılmış

3 boyutlu yazıcı ile üretilen kalp kopyası bebeğe kalp nakli yapmak için değil de operasyonun nasıl gerçekleşeceğini, kalbin neresinin ne büyüklükte nasıl kesileceğini belirlemek için kullanılmış. Bu sayede doktorlar ameliyatı hemen hemen yarısı kadar az sürede tamamlamayı başarmışlar. Ameliyat da bir hayli başarılı geçmiş. Bebeğin şu an yoğum bakımdan çıktığı ve hızla iyileştiği bildiriliyor. 

3 boyutlu yazıcılarla organların nasıl üretildiğini merak ediyorsanız bu videoyu inceleyebilirsiniz:

YORUMLAR