30 Dakikalığına Uzaya Çıkmak İster misiniz? Bu Turu Kaçırmayın

30 Dakikalığına Uzaya Çıkmak İster misiniz? Bu Turu Kaçırmayın

Xcor isimli bir uzay teknolojileri firması yakında herkesi 30 dakikalığına uzaya çıkaracak. Uzay turları 2016 yılında başlayacak.

Uzay mekiği ve uyduların, tasarım, yapım ve testlerinde kullanılan araç ve gereçlerin ve son teknolojilerin sergilendiği, Uzay Teknolojileri Fuarı (Space Tech Expo), ABD'nin Long Beach şehrinde yapıldı.

Fuarda ilgi odağı haline gelen Xcore uzay teknolojileri firmasının, çok yakında uzaya 30 dakikalık turlar düzenleyeceği proje ise fuarın ilgi noktasını oluşturdu. Xcor projesi, özel bir uzay aracıyla havalandıktan 15 dakika sonra, yaklaşık 110 km irtifada yerçekimsiz bir ortamda 5 dakika boyunca katılımcıların dünya ve uzay manzarası izlemesine olanak tanıyacak. Dönüş 10 dakika kadar sürecek. Bu turun bedelinin 80-100 bin dolar olacağı tahmin ediliyor.

Long Beach Convention Center'da gerçekleştirilen fuarda, uzay kapsülleri, roket motorları, uzay elbiseleri, teleskoplar, maket uzay mekiği ve uydular hakkında son teknolojik gelişmeler sergilendi. Üç gün devam eden fuar, uzay endüstrisinin dev isimlerini de bir araya getirdi. Boeing, SpaceX, Spencer Aircraft gibi önde gelen şirketler uzay yarışında birbirlerine rakip olsalar da fuarda kardeş kardeş ürünlerini sergilediler.

İşte Xcor proje turlarından bir tanıtım videosu.

Virgin Galactic Uzay Limanı Açıldı

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

Uzay Yolu'nun Unutulmaz Yıldız Gemisi Atılgan, Çin'de Görüntülendi

YORUMLAR