30 Kat Daha Güçlü, 1000 Kat Daha Hızlı Şarj Olan Lityum İyon Piller Geliştirildi!

30 Kat Daha Güçlü, 1000 Kat Daha Hızlı Şarj Olan Lityum İyon Piller Geliştirildi!

Illinois Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi günümüz teknolojilerine göre 30 kat daha fazla güç sunan ve 1000 kat daha hızlı şarj olabilen lityum-iyon piller geliştirdiler. Teknolojik bir devrim niteliğinde olan bu gelişme günümüzde gittikçe azalan ve 1 gün bile dayanmayabilen mobil cihaz batarya ömrü göze alındığında sevindirici bir gelişme.

Projenin mimarları projeyi "Piller hakkında tamamen yeni bir düşünme şekli" olarak nitelendiriyor. Projenin başındaki profesör William King günümüz pil teknolojisinin çağın gereklerine göre çok geride kaldığını belirtiyor ve geliştirdiği teknolojinin bu durumu tamamen değiştireceğini iddia ediyor.

Bu durumun güzel bir yönü daha var; o da batarya tüketimi nedeniyle mobil cihazlarda performansın belli bir noktaya çıkması sorununu ortadan kaldıracak olması. Böylelikle hem daha yüksek performansa sahip hem de daha uzun açık kalabilen mobil cihazlar ufukta belirecek. Bunun yanında elektrik motorlu taşıtlar da bu teknoloji sayesinde yaygınlaşacak ve çevre kirliliği önemli ölçüde azalacak. Ayrıca güneş enerjisi yüksek verimlilik ile çok hızlı bir şekilde depolanacak. Bu da güneş enerjisinin kullanım alanlarını genişletecek.

King şu ilginç notu da ekliyor: "Pil o kadar güçlü ki arabanızda marş basmak için bu pilleri kullanabilirsiniz."

Teknoloji, pil bileşenlerinin çok büyük oranlarda küçültülmesine dayanmakta. Atomik boyutlardaki anot ve katotlar 3 boyutlu bir düzenek içerisinde bir araya getiriliyor ve ortaya bu inanılmaz sonuç çıkıyor.

Teknolojinin laboratuar aşamasını geçtiği ve sistem üreticileri ile birlikte çalışılarak 1-2 sene içerisinde tüketicilerin kullanımına hazır hale geleceği bilgisi paylaşılıyor.

ODTÜ Yeşil Enerji Atağına Geçti

YORUMLAR