300 Bin Cihazı Zombiye Dönüştüren 'Hajime' Tehlikesine Dikkat!

300 Bin Cihazı Zombiye Dönüştüren 'Hajime' Tehlikesine Dikkat!

Modern çağın vebası kötü amaçlı yazılımlar, internete bağlı olan cihazlar için tehlikeli olmaya devam ediyorlar. Size The Walking Dead senaryosu gibi gelebilecek bu haberimizde, Hajime ismini taşıyan kötü amaçlı yazılımın IoT cihazlarını nasıl zombiye dönüştürdüğünü paylaşacağız. Akıllı buzdolaplarından tutun da akıllı saatlere kadar sızabilen bu yazılım, 300 bin IoT cihazını mahvetti.

İnternete bağlı aygıtların her biri, kötü amaçlı amaçlı yazılımlar yüzünden keyfimizi kaçırabilir. IoT cihazlarının yapısı nedeniyle de, bir cihazın ele geçirilip talan edilmediğini belirlemek, ortalama bir kullanıcı için imkansız olmasa bile, oldukça zor. 

Hajime kelimesi Japonca'da "başlangıç" anlamına geliyor. IoT cihazlarından bir P2P botnet oluşturan bu solucan, akıllı termostatlar ve bulaşık makineleri gibi IoT cihazlarında bulunan güvenlik açıklarından istifade ederek saldırı gerçekleştirebiliyor. En büyük yardımcısı ise güçsüz şifre güvenliği. Kullanıcılar güvenlik açısından kolaylık tercih ettiklerinden, birçok IoT cihazı varsayılan şifreleriyle bırakıyorlar ve bu da büyük tehlikenin önünü açmış oluyor.

Uzmanlar Hajime yazılımının şimdilik güvenlik açısından zayıf cihazların peşinden gittiğini bildirdi. Varsayılan şifrelerin değiştirilmesi ve ağ güvenliğinin güçlendirilmesi gibi bazı temel güvenlik adımlarını alarak, akıllı tost makinenizin bu yeni elektronik zombiden korunmasını sağlayabilirsiniz. 

Akıllı deyip bütün güvenliği cihazlara bırakmamak gerekiyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Türkiye Siber Güvenlik Uzmanına Aç

Parmak İzi Tanıyan Güvenlik Sistemleri Ne Kadar Güvenli?

YORUMLAR