35 Trilyon Hücreyi Detaylı Olarak Araştıran Human Cell Atlas Projesi Başladı

35 Trilyon Hücreyi Detaylı Olarak Araştıran Human Cell Atlas Projesi Başladı

Farklı ülkelerden birçok kurumun katılımı ile Human Cell Atlas projesi başlatıldı. Proje dahilinde insanın sahip olduğu 35 trilyon hücrenin tamamı incelenecek ve listelenecek.

Gelmiş geçmiş en büyük bilim projelerinden birisi olan Human Cell Atlas resmi olarak başlatıldı. Yaklaşık 10 sene sonra sonuçlanacak olan devasa proje kapsamında bilim insanları, insanın tüm hücrelerini inceleyecek ve bu hücrelerin görevlerini, özelliklerini ve diğer detaylarını ortaya çıkarmayı deneyecekler.

10 seneden daha uzun süre devam eden ve DNA’nın özelliklerini inceleyen Human Genome Project’e benzeyen Human Cell Atlas, daha büyük birşeyi başarmayı hedefliyor. Proje dahilinde insan vücudundaki yaklaşık 35 trilyon hücre araştırılacak. Bu 35 trilyon hücre yaklaşık 200 farklı kategoriye ayrılıyor ve çeşitli şekillerde bir araya gelerek organlardan kaslara, kemiklerden bağışıklık sistemine kadar vücudumuzda bulunan her şeyi oluşturuyorlar.

Human Cell Atlas’ın tamamlanmasıyla birlikte yapay organ üretiminde büyük bir ilerleme kaydedilecek ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisi bulunabilecek.

Mark Zuckerberg Bütün Hastalıkları Tarihe Gömmeye Çalışacak

İnsan Kas Yapısına Sahip Robot Yapıldı

Uzaylılarla İletişime Geçtiklerini Söyleyerek Akıl Almaz İşler Yapan 11 İnsan

YORUMLAR