3D Deri Yazıcısı, Yanık Tedavilerinde Devrim Yapacak

3D Deri Yazıcısı, Yanık Tedavilerinde Devrim Yaratacak

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar, yanık ve yaraların tedavisi için 3D deri yazıcısı olarak adlandırdıkları bir cihaz geliştirdi. 

İnsanın yaşamı boyunca muhakkak karşılaştığı yanık yaralanmaları, derecesine göre ölüm veya doku bozukluğu ile sonlanabiliyor.

Mevcut tedavi yöntemlerinde yanık sonrasında oluşan şekil bozukluklarını tamamıyla düzeltmek ne yazık ki oldukça güç. Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nden araştırmacıların geliştirdiği cihaz, yanık tedavisinde bir devrime işaret ediyor.

Deride ve derin vücut dokularında meydana gelen hasarları çok kısa sürede iyileştirebilen 3D deri yazıcısını geliştiren araştırmacılar, eksik doku katmanlarının bu yöntemle tamamlanabileceğini belirtti.

via GIPHY

 

3D deri yazıcının, mevcut tedavi yöntemlerine kıyasla çeşitli avantajları bulunuyor. Yanıkların tedavi edilmesinin yollarından biri olan deri greftleme yöntemi, yanmış bölgenin üst kısmındaki deriyi soyarak, başka bir donörden alınan derinin söz konusu yere nakledilmesiyle yapılıyor. Ancak bunun için bir donör bulma zorunluluğunun olması, tedaviyi çıkmaza sokuyor.

Bir diğer yöntem ise 3D yazıcılar. Ancak araştırmacılar 3D biyo-yazıcıların çok büyük, hantal ve pahalı olduğunu söylüyor. Tam bu noktada 3D deri yazıcısı, oldukça kompakt ve taşınabilir bir boyuta sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yalnızca 1 kilogram ağırlında olan ve deri için doku katmanları oluşturabilen cihaz, kolajen ve fibrin olmak üzere iki proteinden oluşan bir biyo-mürekkep içeriyor.

Öte yandan 3D deri yazıcısı insan denekleri üzerinde henüz test edilmedi, dolayısıyla bu tedavi yönteminin ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz. Domuzlar üzerinde yapılan testlerin başarılı sonuçlar verdiğini belirten araştırma ekibi, yakın zamanda insanlar üzerinde klinik denemelere başlamayı umuyor.