3D Ekranlar Yakında Akıllı Telefonlarda Kullanılabilir

3D Ekranlar Yakında Akıllı Telefonlarda Kullanılabilir

Yapılan yeni çalışmalarla birlikte hologram teknolojisinin çok daha ileri gittiğini söyleyen uzmanlar, yakın zaman içinde hologram teknolojisyle birlikte 3D ekranlara sahip akıllı telefonların hayatımıza girebileceğini söylediler. 

Yıllardır optik mühendisleri, lazerlerle oluşturulan üç boyutlu görüntüleri içeren bağımsız hologramları yaratmaya çalışmışlardı. 2Pac ya da Fransız başkan adayı Jean-Luc Melenchon için yapılanlar gibi birçok deneme de olmuştu. Fakat örnek verdiğimiz tüm bu gösterler, aslında gerçek bir hologram teknolojinden daha çok ona benzer görüntüler oluşturan sistemlerden oluşuyorlardı. 

Mükemmel bir hologram hazırlamak için oldukça ince olan farklı bölümlerin, ışığı farklı evrelerde yansıtacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu kalınlıkların da birkaç milimetreyi geçmemesi gibi bir fizik kuralı mevcut. Yapılan bilimsel çalışmalar da hem daha ince parçalar üretip hem de çalışan hologram teknolojileri geliştirmek üzerine.

Avustralyalı ve Çinli bilim adamları son çalışmaları sonucunda insan saçından 1,000 kat daha ince, ışığı istenildiği gibi kırabilen parçalar üretmeyi başardılar. RMIT University'nin seçkin isimlerinden bir tanesi olan Professor Min Gu tarafından yönetilen bir ekibin yaptığı çalışmalar sonucunda, topolojik ince film izolatörü adı verilen 25 nanometre kalınlıkta bir materyal ve hologram görüntüsünü oluşturan lazerler yardımıyla, 3D gözlük olmadan hologram görüntülerinin görülebileceği bir sistem geliştirildi. 

Geliştirilen bu teknolojinin nano boyutlarda olması sebebiyle yakın zaman sonra bunun bambaşka alanlarda da kullanılabileceğinin altı çizdi. Bu alanların başında akıllı telefon teknolojisi gelirken, telefonlara eklenecek hologram görüntüleyiciler ile birlikte ortaya bambaşka bir deneyimin çıkabileği de söylendi. 

Star Wars'taki Hologramlar İçin İlk Adım Atıldı

Yapay Zekaların Hologram Şeklinde Olmasını İster misiniz?

+18 Hologram İçerikler Artık Mobil Cihazlarda

YORUMLAR