3D Fotoğraflarla Yüz Tanıma Sistemleri Kandırılabiliyor

3D Fotoğraflarla Yüz Tanıma Sistemleri Kandırılabiliyor

Yapılan bir araştırma yüz tanıma sistemlerinin henüz çok güvenilir bir teknoloji olmadığını ortaya çıkardı. Özellikle Facebook’tan derlenen kişisel fotoğrafların 3D modellemeleri, yüz tanıma cihazlarını aldatabiliyor.

Kuzey Carolina Üniversitesinde güvenlik teknolojileri üzerine çalışmalar yapan bir grup bilim insanı, 3D Biyometrik yüz tanıma teknolojilerini aşmanın son derece zahmetsiz ve kolay olabileceğini ortaya çıkardılar. Tıpkı bir “Görevimiz Tehlike” filminden alınma bir senaryoyla hem de.

Sanal Gerçek ortama aktarılan 2D fotoğraflar 3D olarak yeniden modellendirildiler. Bu noktada Facebook profil fotoğrafları kullanıldı. Çünkü bilindiği gibi Facebook üzerinde kullanıcılar her açıdan çekilmiş fotoğraflarını paylaşabiliyorlar. Bu da 3D fotoğraf modelleyebilmek için gayet sağlıklı veri derlenmesine sebep olabiliyor.

Facebook üzerinden toplanan fotoğraflarıyla 3D model o0luşturulmasına izin veren 20 denek, kendileri için hazırlanan yüz tanıma güvenlik sistemlerine görüntülerini kaydettirdiler. Bu güvenlik görüntüleri sistemlere yerleştirildikten sonra uygulamaların ve kilitli sistemlerin açılması için gerçek görüntüleri yerine 3D olarak modellenmiş resimleri kullanılan deneklerin hesaplarına kolayca erişildiği gözlemlendi.

Fiziksel varlıkları yerine kullanılan 3D fotoğrafların sistemlerin güvenlik barikatını aşabiliyor olması, yüz tanıma ve biyometrik güvenlik sistemlerinin yeniden sorgulanmasına yol açacak gibi görünüyor. 

Kullanıcılarının Biyometrik Verilerini Kaydeden Facebook Zor Durumda

Windows 10 Biyometrik Güvenlik Sistemleri Kullanacak

Türkiye Geç Kaldığı Bir Konuda İlk Araştırma Merkezini Kurdu

YORUMLAR