3D Yazıcıyla Yapılan Teknoloji Köyü Zenginlerin Yeni Adresi Olacak

3D Yazıcıyla Yapılan Teknoloji Köyü Zenginlerin Yeni Adresi Olacak

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde inşa edilmesi planlanan teknoloji köyü için geri sayım başladı. Walden Monterey tarafından Silikon Vadisi'nin yaklaşık sekiz saat güneyinde inşa edilen köy, bölgenin teknoloji elitleri için yeni bir yaşam alanı olacak.

Dünyanın en büyük bilişim ve teknoloji şirketlerinin merkezi olan Silikon Vadisi, eşi benzeri görülmemiş bir köye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

teknoloji köyü

Kaliforniya merkezli bir inşaat şirketi Walden Monterey tarafından hayata geçirilen ilginç proje, teknolojiden vazgeçemeyen ancak doğadan da kopmak istemeyenler için 609 dönümlük bir alanda harika bir ekosistem sunacak.

Silikon Vadisi’nin güneyinde yer alacak teknoloji köyündeki evler, NASA’nın Mars kolonisi projesinde yeni nesil inşaat yöntemleri üzerinde çalışan Branch Technology tarafından 3D yazıcılarla yapılacak. 

3D yazıcıyla basılan evler

300 metrekarelik evler güçlerini Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’dan alacak. Güneş panalleri ve rüzgar tribünlerinden sağlanan enerjiler Tesla’nın her biri 250 bin dolar değerindeki ev tipi bataryalarıyla elektriğe dönüşecek ve uzun süre depolanabilecek.

Tamamen yenilenebilir enerjinin kullanılacağı köyde, evlerin içindeki tüm malzemelerin yalnızca yüzde 3’ü geri dönüşüme müsait olmayacak. Geri kalan eşyaların yüzde 97’si ise geri dönüşüme uygun malzemelerden yapılacak.

Proje kapsamında toplamda 22 konutun inşa edilmesi planlanırken, proje maliyetinin yaklaşık 5 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor.