3G'nin Son Kullanma Tarihi Açıklandı

3G'nin Son Kullanma Tarihi Açıklandı

Türkiye'nin gündemini bir süredir 4.5G ve onun haberleri işgal etmiş durumda. 1 Nisan itibarıyla yeni bağlantı şekline geçen telefon kullanıcılarının yanı sıra 3G'de kalmak isteyenler de var. BTK ise yaptığı açıklamayla 3G'nin son kullanma tarihini açıkladı.

4.5G, 1 Nisan itibarıyla hayatımıza girdi. Bir çeşit kablosuz veri aktarım teknolojisi olan 4G, LTE olarak da adlandırılıyor. Ülkemizde LTE Advanced olarak adlandırılan daha gelişmiş bir teknoloji kullanması sebebiyle, aynı teknolojiye 4.5G ismi veriliyor. Bu teknoloji sayesinde bağlantı hızları daha da yukarılara çıkarılmış oluyor. Yani 4.5G ile birlikte saniyede 300Mbps hıza ulaşmak, hatta bazı durumlarda bu hızı da geçmek mümkün oluyor.

Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan bir haberle birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayar'ın 4.5G ve 3G hakkındaki görüşleri ortaya çıktı. Sayar, yurt genelindeki baz istasyonlarının sayısının yanı sıra 2G, 3G ve 4.5G için toplamda 130 binden fazla baz istasyonu olduğunu söyledi. Tüm bu baz istasyonu sayısının ise yalnızca 14.000 adedinin yeni teknolojiyle çalıştığını aktaran Sayar, önümüzdeki günlerde hızlı bir şekilde baz istasyonu yatırımlarının olacağının da altını çizdi.

3G Ne Zaman Bitecek?

Ömer Fatih Sayar, yaptığı açıklamayla 3G teknolojisinin tamamen tadavülden kaldırılacağı tarihi de açıklandı. Yapılacak baz istasyonu yatırımlarının ardından, 4.5G teknolojisinin yurdun her yerine yayılmasıyla birlikte, kademeli olarak 2G ve 3G bağlantıları kaldırılacak. Böylece 2026 ve 2029 yıllarına gelindiğinde, 2G ve 3G tamamen kullanım dışı bırakılacak. O güne kadar daha üstün bir bağlantı hızına geçilmezse, 4.5G standart hale gelmiş olacak.

Konuya dair daha ayrıntılı bilgileri ise aşağıda yer alan blog yazılarımızdan ya da haberlerimizden ulaşmanız mümkün:

Türkiye'deki Mobil Operatörlerin 4.5G Tarifeleri ve Fırsatları

4.5G İlk Aylarda Beklendiği Kadar Hızlı Olamayacak

4.5G Hızı Nasıl Test Edilir?

4.5G'ye Nasıl Geçilir?

YORUMLAR