4 Bin Google Çalışanı, Pentagon Projesi Sebebiyle İstifa Etti

Google pentagon

Pentagon ile Google arasındaki yapay zeka ortaklığı Amerikan kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı'nın drone görüntülerinin analizinde Google'ın AI teknolojisini kullanmasını protesto eden 4 bin şirket çalışanı toplu şekilde istifa etti.

Google AI'nin Pentagon'un pilot projesi Project Maven'ın bir parçası olarak, drone görüntülerini analiz etmek için kullanılacağının açıklanmasından bu yana yaklaşık 3 ay geçti. Ancak Google'ın Pentagon'a bu yönde bir teknoloji desteği vermesi bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ile Google  arasındaki anlaşmadan sonra aralarında üst düzey mühendislerin de bulunduğu 3 binden fazla Google çalışanı, askeri drone'larda yapay zeka teknolojisinin kullanılmasının etik olmadığına ve savaşlarda kullanılabilecek yazılımları geliştirmeyi reddettiklerine dair bir mektup yazmıştı. 

Google yapay zeka pentagon

Project Maven isimli yapay zeka programına Google tarafından verilen desteğin son bulmasını isteyen çalışanlar, bugun itibarıyla istifa etti. Şirket tarihinde yaşanan ilk toplu istifa vakasında, yaklaşık 4 bin Google personeli görevlerinden ayrıldı. 

ABD'li şirket, TensorFlow yazılımının saldırılarda değil, yalnızca insan incelemesi gerektiren görevlerde kullanıldığına dair güvence verse de, bu konuda etik kaygıları giderebilmiş değil. 

Daha önce işbirliği ile ilgili Bloomberg'e konuşan Google sözcüsü, makine öğrenimi tekniğiyle, şüpheli nesnelerin otomatik olarak tespit edildiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Pentagon ile paylaştığımız teknoloji, insan ve nesnelerin görüntülerini analiz etmek için kullanılıyor. Kesinlikle saldırı amacı taşıyan görevlerde kullanılmayacak. Makine öğreniminin askeri alanda kullanımı doğal olarak bir kaygı uyandırıyor. Bu önemli konuyu başta kurum içinde olmak üzere Pentagon'la da aktif olarak tartışıyoruz. Çünkü yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı konusunda mevcut hassasiyetleri gözeterek politikalar geliştiriyoruz"

Bu işbirliği nedeniyle yaklaşık 4 bin çalışanını kaybeden internet devi, Pentagon'a teknoloji desteği sağlamaya devam edeceklerini açıkladı.