40 Bin Yıllık Tay Fosili Klonlanacak

Tay fosili klonlama

Yerel bir haber sitesi, Güney Kore ve Rusya’dan bir grup bilim insanın, Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan ve 40 bin yıllık olduğu düşünülen bir tay fosilini klonlayarak, tekrar hayata getirmeyi deneyeceklerini sayfalarına taşıdı. 

The Siberian Times isimli yerel haber sitesi, bugüne kadar Sibirya bölgesinde onlarca hayvan fosiline rastlandığını hatırlatırken, bölgenin oldukça soğuk olması sebebiyle fosillerin neredeyse bozulmadan saklanabildiğini kaydetti. Daha önce birçok mamut fosilibib bulunduğu bölgede keşfedilen ve yaklaşık 40 bin yaşında olduğu tahmin edilen tay fosiliyse bilim insanlarını harekete geçirdi.

Fosilin hiç bozulmadan gelmesi, DNA örneklerinin alınabilmesi, toynakları, kılları ve iç organlarının muhafaza edilebilmesi sebebiyle Güney Kore ve Rusya’dan bir grup bilim insanın ortaklaşa klonlama projesine giriştiklerini söyleyen The Siberian Times, planlananın gerçeğe yansımasıyla bir ilkin gerçekleşeceğini ifade etti. Bilim insanlarının amaçlarına ulaşmaları durumunda günümüzde yaşamayan bir at türünün tekrar dünyaya getirileceği ve üzerinde çeşitli bilimsel çalışmaların yapılacağı kaydedildi.

Soyu tükenmiş bir mamutun klonlanması uzun süredir bilim dünyasının ulaşmaya çalıştığı hayallerdendi. Buna rağmen mamut kalıntılarında yeterli DNA örneklerinin kalmaması, klonlamanın gerçekleşmesini engellerken, tay fosilinin muazzam şekilde korunmasıyla hayalin gerçeğe dönüşebileceği ifade edildi.