40 Yıldır Çözülemeyen Uzaylı Sinyali Sonunda Açıklığa Kavuştu

40 Yıldır Çözülemeyen Uzaylı Sinyali Sonunda Açıklığa Kavuştu

15 Ağustos 1977 yılında tespit edilen radyo sinyali ‘Wow’ (Vay) 40 yıldır esrarengizliğini koruyordu. Kimi bilim insanları tarafından uzaylılardan geldiğine inanılan sinyalin kaynağı sonunda ortaya çıktı. ‘Wow’ iki kuyruklu yıldızın gazından başka bir şey değil.

Söz konusu kuyruklu yıldızlar 2006 yılında keşfedildiğinde ‘Wow’ sinyaliyle herhangi bir bağlantısı hesaba katılmamıştı. Yıldızların 1977 yılında Prof. Dr. Jerry R. Ehman tarafından keşfedilen sinyalle bağlantısı olduğu hipotezi ancak 2016’da Florida’daki St. Petersburg Üniversitesi’nde bir gökbilimci olan Prof. Antonio Paris tarafından ortaya atıldı.

1 yılı aşkın araştırma süreci içerisinde, 200’ü aşkın gözlem gerçekleştiren bilim insanları, 1420.25 MHz'lik "Wow" frekansının kuyruklu yıldızlarla olan bağlantısını kanıtladı. Sinyalin yıldızları takip eden gazlardan geldiğinin tespit edilmesi sonrasında gözlerin çevrildiği sinyalin kaşifi Ehman, “Akıllı yaşamın onaylanmasını umuyordum, ancak 40 yaşındaki bir gizemi sonlandırdığı için Florida’daki meraklı gökbilimciye teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

10 Yıl İçerisinde Uzaylılarla İletişim Kurabilecekmişiz

NASA Uzayı Ateşe Vermeyi Planlıyor!

YORUMLAR