48 Saat Boyunca Sanal Gerçeklik Deneyimleyen Gönüllüler

48 Saat Boyunca Sanal Gerçeklik Deneyimleyen Gönüllüler

Bir sanal gerçeklik kafa setine sahipseniz, birkaç sağlık ve güvenlik kuralına mutlaka uymanız gerekiyor. VR setini deneyimlerken hareketli bir araçta olmamak veya sık sık durup dinlenerek sürekli kullanmamaya dikkat etmek bunlardan en önemlileri.

Aslında bu kurallar çoğumuz için son derece önemli yönergeleri ifade ediyorlar. Sanal gerçekliğin yapay dünyasında metabolizmamızın sağlıklı kalabilmesi için son derece hayati olan bu kurallar, sanal geçeklik ile ilgili uygulamalar geliştiren ve ortamlar yaratanlar için çok da geçerli olmuyorlar. Onlar sürekli olarak VR kafa setlerini kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Birçok VR uygulama geliştirici, nerdeyse 48 saat boyunca bu cihazlardan hiç ayrılmadan VR setlerle yatıp, kalkıp, yemek yiyerek yaşamak zorunda bile kalabiliyorlar. Bazı insanlar da bunun için sadece gönüllü bile olabiliyorlar.

Sanal gerçeklikte uzun süre kalarak, bu platform için bir şeyler üreten insanlar, genel olarak ortaya muazzam işler koysalar bile, ürünleri uğruna çeşitli sıkıntıları göze almak zorunda kalabiliyorlar. Bundan dolayı sürekli sağlık kontrolünde olmaları da gerekiyor.

Bu tür VR tecrübelerini neredeyse 48 kadar bir süre için durmaksızın deneyimleyen Dean Johnson ve Coventry Üniversitesi'nden öğretim görevlisi Sarah Jones, sanal gerçeklik platformunu geliştirmek için oldukça fedakar davranıyorlar. Johnson ve Jones, hemen her VR uygulamasında geliştiricilere destek vermek, insan davranış ve metabolizmasının VR tarafından ne kadar etkileneceğini ölçümlemek adına, gecelerini gündüzlerine katarak VR platformlarında aklınıza gelebilecek her ortamı deneyimliyorlar.

Aşağıdaki video da bu ikilinin VR ortamlar için deneyimledikleri bazı tecrübeleri izleyebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Hastalara Şifa Oldu

Sanal Gerçeklik ve Gerçek Dünya Birleşti!

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Fobilerin Tedavisinde Kullanılacak

YORUMLAR