150 Bin Yazıcıyı Hackleyerek PewDiePie Reklamı Yaptı

PewDiePie YouTube’da 10 Milyar İzlenme Rekoruyla Tarihe Geçecek

Bu hafta, insanlar yazıcılarına baktıklarında PewDiePie'ın YouTube kanalına abone olmalarını isteyen mesaj ile karşılaştılar. Bu mesaj, yazıcıların internet üzerinden yazdırma komutu sayesinde yazdırıldı.

İnsanların Twitter üzerinden attığı bir çok Tweet'den de görüldüğü üzere yazıcılarının önünde PewDiePie kanalına abone olun yazısını buldular. TheHackerGiraffe adlı bir kişi bu saldırıları yaptığını üstlendi. TheHackerGiraffe, Engadget'e bu mesajı 50.000 yazıcıya gönderdiğini açıkladı. Bu saldırı güvenli olmayan internet bağlantılı cihazlar için güçlü bir arama motoru olan Shodan.io üzerinde yapıldı. TheHackerGiraffe, hacklenebilen toplam 800.000 yazıcı olduğunu söyledi.

Mesaj, PRET veya Printer Exploitation Toolkit olarak bilinen bir araç kullanılarak gönderilmişGitHub sayfasında, PRET saldırganların "baskı işlerini yakalama veya manipüle etme, yazıcının dosya sistemine ve belleğine erişme veya hatta aygıtta fiziksel hasara neden olma" gibi şeyler yapmalarına olanak sağlıyor. TheHackerGiraffe, kullandığı betik dili ve gerekli olan portları yardımı ile bu mesajın gönderilmesini sağladı.

Peki Neden PewDiePie?

Nedenini duyunca daha çok şaşıracaksınız. TheHackerGiraffe; “Dürüst olmam gerekirse, Pewds'in büyük bir hayranıyım ama aynı zamanda büyük bir korkutucu mesaj yollamak yerine beni hümanize edecek hafif kalpli bir mesaj basmak istedim” ve ayrıca "Ben PewDiePie'nin büyük bir hayranı olduğum için ve onun bir numara kalma mücadelesinde ona biraz avantaj sağlayabileceğini düşündüm." sözlerini ekledi. PewDiePie şu anda YouTube’un en çok aboneye sahip kanalı ve bu şekilde kalabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Hintli bir müzik prodüksiyon şirketi tarafından işletilen diğer bir Youtube kanalı olan T-Series ise sahip olduğu abone sayısı ile yakın zamanda PewDiePie'ı tahtından edebilecek gibi görünüyor.

Eğer siz de benzer saldırıların bir kurbanı olmak istemiyorsanız. Yazıcınızın en güncel yazılım versiyonunu kullandığınızdan emin olun.