500 Binden Fazla Android Kullanıcısı Tehlikede

Kötü Amaçlı Yazılım Android

Kötü amaçlı Android yazılımlarında son birkaç yıldır artış yaşanıyor. Bu alandaki en kötü saldırılardan birisi de geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, Google Play Store’daki 13 uygulamanın kötü amaçlı yazılım içerdiğini ve Google duruma müdahale etmeden önce 560 binden fazla kişinin bu uygulamaları indirdiğini söyledi. Tüm bu zararlı uygulamaların Luiz Pinto isimli bir geliştiriciye ait olduğu belirtildi.

Bu kötü amaçlı yazılım, çeşitli oyunların içerisine gizlendi ve herhangi meşru bir işlevi yoktu. Ancak oyunlar başlatıldıkları zaman sürekli çöküyordu. Stefanko’ya göre en kötüsü ise Google’ın bu uygulamaları Play Store’dan kaldırmasından önce uygulamalardan ikisinin platformdaki trend’ler bölümünde yer almasıydı.

Kullanıcılar bu uygulamaları mobil cihazlarına indirdiklerinde, kötü amaçlı yazılım da gizlice cihazlarına yüklenmiş oldu. Üstelik bu zararlı uygulamalar mobil cihazlara yüklendikten hemen sonra kendi simgelerini siliyordu. Böylece uygulamayı bulmak ve cihazdan kaldırmak çok daha zor oluyordu. Ayrıca bu zararlı yazılımın, uygulamanın yüklendiği cihazdaki ağ trafiğine tam erişim sahibi olduğu ve bu sayede kolaylıkla veri çalmak için kullanılabileceği ortaya çıkarıldı. Eğer bu uygulamalardan herhangi birisi telefonunuzda yüklüyse onu hemen silmenizi tavsiye ediyoruz.

Google, platformun güvenlik önlemlerini güçlendirmesi için Android topluluğundan yıllardır baskı görüyordu. Şirket Ocak ayında yayınladığı bir raporda, 2017 yılında 700.000'den fazla kötü amaçlı uygulamayı Play Store'dan kaldırdığını belirtti.

Geçtiğimiz yıl da araştırmacılar tarafından Judy isimli bir kötü amaçlı yazılım parçası bulunmuştu. Bu zararlı yazılımın 41 farklı uygulamanın içerisinde yer aldığı ve 18.5 milyon cihaza bulaştığı söylenmişti. Güvenlik firması G Data da yayınladığı bir raporda, 2018’in üçüncü çeyreğinde 3.2 milyondan fazla zararlı Android yazılımı tespit edildiğini açıkladı.