500 Milyon Android Telefonu Hedef Alan Zararlı Yazılım Keşfedildi

500 Milyon Android Telefonu Hedef Alan Zararlı Yazılım Keşfedildi

Yeni keşfedilen bir zararlı yazılım tüm Android telefonları tehdit ediyor. Oyun gibi görünen bu yazılıma dikkat!

Mobil telefonlar için üretilen zararlı yazılımların arasına bir yenisi daha eklendi. Mobil güvenlik şirketi Skycure tarafından keşfedilen yeni kötücül yazılım, milyonlarca Android cihazı hedef alıyor. San Francisco'da düzenlenen RSA şifreleme konferansında açıklama yapan şirket, "Clickjacking" adının verildiği zararlı yazılımın, Android 2.2 ile Android 4.4 arası bütün sürümleri açıkladı.

Android nüfusunun yüzde 65'lik kısmını tehtit eden zararlı yazılım bir oyun ya da uygulama gibi telefona yükleniyor. Kullanıcıdan habersiz olarak çalışan yazılım, arka planda verilerinizi yönetebiliyor. Tamamen istem dışı olarak gelişen bu olay kötü niyetli kişiler tarafından yönlendiriliyor. Zararlı yazılımın çalışma anındaki etkilerini gösteren videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Zararlı yazılımlardan nasıl korunursunuz?

Zararlı yazılımlar telefonunuza bulaştığında hemen herşeye erişim sağlayabilir. Bu nedenle ilk önce bir oyun ya da uygulama indirirken gereken izinlere göz atmak gerekiyor. Eğer gereğinden fazla izin varsa uygulamayı indirmek biraz risk taşıyor. İkinci olarak her zaman en güncel Android sürümünü kullanmanız gerekiyor. İşletim sistemlerindeki güncellemeler pek çok açığı kapatıyor ve daha güvende olmanıza imkan sağlıyor. Son olarak ise Ayarlar>Erişebilirlik>Servisler yolunu izleyerek telefonunuzu yönetme izni olan uygulamalara göz atabilirsiniz.

Ayrıca Tamindir ailesi olarak bir güvenlik duvarı ya da mobil antivirüs kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sizin için seçtiğimiz güvenlik araçlarını aşağıdan indirebilirsiniz.

Android 6.0 Marshmallow Alacak Samsung Cihazlar Netleşti

Mobil Uygulamalar Yüklendikten Üç Gün Sonra Bir Daha Kullanılmıyor

YORUMLAR