5.000'den Fazla Windows Live ve PSN Hesabı Saldırıya Uğradı

Sony'nin PlayStation Network ağı bu sene içerisinde pek çok saldırıya maruz kaldı. Daha önceden de kullanıcıların banka kartlarına dahi sızdırılan bilgileri nedeniyle ağını anca toparlayan firma, kullanıcıları duruma karşı uyardıktan sonra herkese telafi

5.000'den Fazla Windows Live ve PSN Hesabı Saldırıya Uğradı

Sony'nin PlayStation Network ağı bu sene içerisinde pek çok saldırıya maruz kaldı. Daha önceden de kullanıcıların banka kartlarına dahi sızdırılan bilgileri nedeniyle ağını anca toparlayan firma, kullanıcıları duruma karşı uyardıktan sonra herkese telafi için ücretsiz dijital oyun dağıtmıştı. Ancak bu sefer durum biraz daha ciddi ve Windows Live, hatta 2K Games'in hesapları da tehlikede.

Raporlara göre 2.131 PlayStation Network hesabı, 1.473 Windows Live hesabı ve 2.000 2K Game Studio hesapları kimliği belirsiz kişiler tarafından herkesin görebileceği ortamlarda ifşa edildi. Hesapların kullanıcı adları ve şifreleri birçok ortamda paylaşılarak, oyuncuların kişisel bilgilerine kadar ulaşıldı.

Sızan bilgilerin doğruluğu ve genişliği konusunda henüz Sony veya Microsoft'tan herhangi bir açıklama gelmedi ancak birçok yabancı basın kullanıcılardan gelen bilgiler doğrultusunda bu saldırıları ciddiye alarak oyuncuları uyarıyor. Bu üç servisten herhangi birini kullanıyorsanız giriş bilgilerinizi en kısa zamanda değiştirmenizde yarar var.

Hesaplara bilgi olarak kişisel bir şey girmemiş olsanız bile üç serviste de en azından şifrenizi değiştirmelisiniz. Özellikle aynı şifreye sahip hesaplar sızan bilgilerin artmasına neden oluyor ve dolayısıyla saldırı yapanlar tek seferde birçok servisteki hesabınızı ele geçirebiliyorlar. Sızdırılan hesaplarda kişisel bilgi yükünün ne aşamada olduğu henüz bilinmiyor.

Saldırı grubundan bir temsilci basında şu açıklamayı yaparak kullanıcılara gözdağı verdi:

"500.000 adet kredi kartı bilgilerine sahibiz. Tüm saldırılarımız sonucu oluşan toplam kullanıcı adı ve şifreler ise 7 milyona ulaştı. 2 milyona yakın Comcast hesabı, 620.000 Twitter hesabı, CIA mülkünden 1.2 milyon yetki kartı, 200.000 Windows Live hesabı, 3 milyon Facebook hesabı ve 1.7 milyon kadar EA Origin hesabına ait bilgilerin hepsi elimizde."

Çeşitli şirketlerin daha önceden grubun "güvenlikleriniz zayıf" uyarısını dikkate almamaları nedeniyle bilgi sızıntıları başlatan saldırganlar, ayrıca geçtiğimiz hafta World of Warcraft'ın yeni ek paketi Warlords of Draenor'un çıkışıyla beraber Blizzard'ın sunucularına da DDOS saldırıları düzenleyen ekip olarak biliniyor.

Huawei G7 ve Mate7 Türkiye Lansmanları Gerçekleştirildi

YORUMLAR