558 Milyon Yıllık Fosilin, Bilinen En Eski Hayvana Ait Olduğu Anlaşıldı

Bilinen İlk Hayvana Ait Fosil Bulundu

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) bilim insanları, jeolojik kayıtlardaki en erken hayvan yaşamını kanıtlayan inanılmaz bir keşif yaptılar. Bilim insanlarının elde ettiği verilere göre, Dickinsonia olarak adlandırılan bu hayvanın günümüzden 558 milyon yıl önce Dünya üzerinde yaşamış olduğu tespi edildi. Bu fosilleşmiş hayvan, modern hayvan yaşamının başladığı ve Kambriyen patlaması olarak da bilinen olaydan 20 milyon önce Dünya üzerinde yaşamış.

Fosillere bakıldığında, oldukça garip bu yaratığın uzunluğunun 1.4 metreye ulaştığı ve oval şekilli gövdesi üzerinde hayvanın iskeletini andıran çizgilerin olduğu görülüyor. Fosil bu görünümüyle bir yaprağa da oldukça benziyor.

Fosilin, Rusya’daki Beyaz Deniz yakınlarında ıssız bir bölgede bulunduğu ve çok iyi korunmuş olduğu belirtildi. Üstelik fosil üzerindeki dokularda, hayvan yaşamının ayırt edici özelliklerinden birisi olan bir tür yağ tespit edildi ki bu yağ kolesteroldü.

Bilim insanları Kambriyen dönemi, solucanlar, süngerler gibi karmaşık yapılı hayvanların ve gözle görülebilen organizmaların, fosil kayıtlarına göre yaygın ve baskın olduğu bir dönem olarak tanımlıyor. Bilim insanları, Dickinsonia ve Ediacaran Biota'dan gelen diğer fosillerin, dev tek hücreli amip, liken veya hayvan olup olmadığını yıllardır tartışıyorlardı.

Bilim insanları, içerisinde organik materyaller barındıran Dickinsonia fosilleri bulabilmek için yıllardır uğraşıyorlardı. Bu yeni fosilde bulunan kolesterol sayesinde Dickinsonia fosilinin, bilinen en eski hayvan fosili olduğu ispatlandı ve böylece tartışmalar da son buldu. 

Rusya’da keşfedilen bu yeni fosilden önce, Dickonsonia’ya ait diğer fosil örnekleri Avustralya’nın Ediacara tepelerinde bulunmuştu fakat o örnekler yıllardır sıcaklık, basınç ve çeşitli hava koşullarına maruz kaldığı için zarar görmüştü. Yeni fosil ise, sarp kayalıkların ortasında ve 60 ila 100 metre yükseklikte bulundu. Bilim insanları, fosile ulaşabilmek ve kum taşı tabakalarını kazabilmek için halatlar kullanmak zorunda kaldı. Bu, bilim insanları için oldukça zor ve yorucu bir çalışma oldu ancak çalışma sonucunda elde edilen fosillerin değeri adeta paha biçilemezdi.