560 Milyon Kullanıcı Adı ve Şifre Sızdırıldı

560 Milyon Kullanıcı Adı ve Şifre Sızdırıldı

Sanki WannaCry gibi bir kötücül yazılım, içinizi yeterince kemirmiyormuş gibi şimdi de endişelenmeniz gereken başka bir sıkıntı daha çıktı.

Bir güvenlik araştırma merkezi olan MacKeeper, bugün çevrimiçi olarak büyük bir çalıntı şifre veri tabanının ortaya çıkarıldığını, dolasıyla tüm verilerin de ortaya saçıldığını rapor etti.

Rapora göre bu veri tabanı büyük oranda çeşitli kaynaklardan gelen şifrelerden oluşuyor ve oldukça da güncel görünüyor.

Aslında her geçen gün yepyeni ve zorlayıcı tehditlerin çevrimiçi hayatımızı zorlaştırması nedeniyle artık birer paranoyak kullanıcı moduna geçmiş bulunuyoruz. Ancak bu yeni tehdit kolaylıkla kontrol altına alınabilir gibi görünüyor. Her zaman uyardığımız gibi hemen e-posta ve benzeri uygulamalarda kullandığınız şifrelerinizi yenilemek bu konuda en önemli adımlardan biri olacaktır. Elbette şifrelerinizi basit kombinasyonlardan oluşturmayacaksınız, bu gibi standart tehditlere kulak asmanız da gerekmeyecek.

Daha önce de Tamindir.com sayfalarında paylaştığımı ve e-pota adreslerinizin kontrolünü sağlayan "have i've been pwnd" web sitesinden bilgilerinizin sızıp sızmadığını kontrol ederek gereken önlemleri alabilirsiniz.

Firefox için Şifre Yönetim Eklentileri

En İyi Şifre Yönetim Programları

Şifre Kullanırken Bunu Yapıyorsanız Tamamen Hata Yapıyorsunuz

YORUMLAR