5G Hizmetini Kullanan İlk Ülke Olabiliriz!

5G Hizmetini Kullanan İlk Ülke Olabiliriz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G teknolojisine geçiş sürecinin nasıl devam ettiği konusunda açıklamalarda bulundu. Turhan, "Biz 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için programımızı yaptık. 2020'de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte Haberleşme Teknolojileri çatısı altında birleştiklerini ve projede 17 firmanın yer aldığını söyledi. TÜBİTAK’ın da projeye destek vermesiyle imzaların atıldığını belirten Turhan, 5G çalışmalarında hiçbir yabancı ürüne gerek kalmadan tüm iletişim sistemlerini yerli ürünlere dayalı olarak piyasaya çıkaracaklarını söyledi.

5G sistemlerinin, yaklaşık 253 milyon liralık yatırımla ve tamamen yerli imkanlarla hayata geçirileceğini vurgulayan Turhan, "Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz'de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor." dedi.

Projede tüm plan ve programlarını 5G'yi dünyada kullanan ilk ülke olmak için yaptıklarını belirten Turhan, "Dünyadaki ülkeler 5G'ye 2022'de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020'de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet, iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız." diye konuştu.