5G Nedir? Gerçek Tanımı Hangisi Olabilir?

5G Nedir? Gerçek Tanımı Hangisi Olabilir?

Dünyanın büyük mobil endüstri gruplarından GSM Association  geçtiğimiz Pazartesi yayınladığı raporda mobil ağ teknolojilerini 5G ile bir adım öteye taşımaya hazırlandıklarını açıkladı. Ancak sorun şu ki; 5G’nin tanımı daha henüz netlik kazanmış değil.  GSMA’nın sunduğu rapor, 5G hakkında 2 farklı tanıma işaret ediyor. Ancak bu her iki tanımlamanın da henüz bir resmiyet kazanmadığını hatırlatmak isteriz. 

Birinci tanımlama oldukça açık ve net; 5G tekonolojisi daha hızlı, gecikme süresi çok düşük olarak ifade ediliyor ki bu ifade 4G’nin LTE için yaptığı tanımlamadan farklı değil.

GSMA’nın getirdiği ikinci tanımlama ise daha geniş alanları kapsayabilen, radyo ağına benzer bir yayılıma sahip, mobil iletişim için yeni bir ‘kablosuz ağ sistemi’ olarak ifade ediliyor. Bu yeni kablosuz ağ sisteminin daha çevre dostu olacağı, neredeyse dünya nüfusuna ulaşabileceği de tanımlamanın içinde geçiyor. Buna ek olarak daha fazla bant genişliği ve sıfır gecikme aralığı da tanımlamanın can alıcı noktalarını oluşturuyor.  

Tanımlamalar birbirinden farklı olsa da 3G ve 4G arasında yaşanan geçiş sırasında da çeşitli tezler ortaya atılmış ve tanımlamalarda bulanık noktalar oluşmuştu. 4G teknolojisine geçerken öğrendiğimiz şu ki; mobil teknolojilerin gelişimi sırasında ortaya atılan varsayımlar, bir şekilde bizi ortak gerçeğe ulaştırabiliyorlar

Samsung, 5G Testinde Rekor Hızı Gördü

Nokia, Süper Hızlı 5G'yi Test Etmeye Hazırlanıyor

Samsung 5G Hizmetini 2020'de Kullanıcılara Sunacak

YORUMLAR