5G'de Rekor Kırıldı 3.6Gbps Hıza Ulaşıldı, Peki 5G Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

5G'de Rekor Kırıldı 3.6Gbps Hıza Ulaşıldı, Peki 5G Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

5G testlerine ağırlık veren Çinli Huawei ve Japon GSM operatörü NTT DOCOMO yaptıkları 5G hız testinde 3.6 Gbps hıza ulaştıklarını açıkladılar.

5G’nin henüz standartları belirlenmiş değil. Ancak operatörler yeni nesil iletişim bandı için testlerini sürdürüyorlar. Bu testler kapsamında Japon telefon operatörü NTT DOCOMO ve Çinli altyapı şirketi Huawei’nin yaptığı testlerde 3.6 Gbps hızına çıkmayı başardığını açıkladı.

Halka açık bir alanda yapılan testlerde ulaşılan değerlerin gelecekte kurulacak 5G altyapısının sunacağı hızlara örnek olabileceği de açıklandı. Alanlara kurulan özel bir alt yapıyla gerçekleştirilen testlerde ulaşılan bu hız, günümüz teknolojilerine göre oldukça yüksek ve tatmin edici olarak değerlendirildi. Günümüzde bu kadar yüksek hızı destekleyen telefon henüz yok. Ancak önümüzdeki yıllarda üretilecek ürünler için bu ulaşılan değer minimum referans olarak alınabilir.

Öte yandan, Huawei 5G teknolojisini 2018 yılında pilot olarak seçilecek lokasyonlarda denemeye başlayacağını da açıkladı. Bu teknolojinin 2020 yılından başlamak suretiyle ticari olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Türkiye'de de önümüzdeki yıldan itibaren 4G'nin gelişmiş hali 4.5G teknolojisi kullanıma sunulacak. Türkiye’de 1 Nisan 2016'dan sonra başlayacak olan 4.5G altyapısının ilerleyen yıllarda standartları belirlenecek olan 5G ile de uyumlu olacağı ifade ediliyor. 5G'nin Türkiye'ye 2020 yılından önce gelmesi henüz mümkün görünmüyor.

Bakanlık Açıkladı 4,5G'ye Geçiş Ücretsiz Olacak

İşte 4.5G Uyumlu Akıllı Telefonların Listesi

5G Nedir? Gerçek Tanımı Hangisi Olabilir?

YORUMLAR