4G'den Vazgeçtik Ama 4.5G Nisan 2016'da Geliyor

4G'den Vazgeçtik Ama 4.5G Nisan 2016'da Geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 26 Ağustos’ta yapılacak 4G ihalesinde değişikliğe gidilerek 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanacağını duyurdu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının belirlediği politika doğrultusunda IMT yetkilendirmesi ihale şartnamesinde değişiklik yapıldığını açıklayan BTK, kendi Ar-Ge’sini yapan yerli teknolojiyi hedefliyor.

4.5G olarak tabir edilen yeni erişim hizmeti IMT Advanced teknolojileriyle hizmete sunulacak. Böylece mobil kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde çevrimiçi dolaşım yapabilecekler. BTK, şu anda kullanılan çevrimiçi teknolojisini “tek şeritli” bir yola benzetirken, 4.5G teknolojisinin “3 şeritli” bir otobanı andıracağını da iddia ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapılacak yeni ihalenin ardından tahsis edilecek frekansların 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlayacağını da açıkladı. BTK yeni ihale şartlarına 8 yıl içinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsama alanına alma zorunluluğunu da ekledi. Aynı zaman dilimi içerisinde tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90’ı da kapsama alanı içinde olacak.

BTK’nın yeni ihale şartnamesinde yapılan bir diğer değişiklik ise uzunluğu 1 kilometrenin üzerindeki tüneller ile konvansiyonel tren hatlarının da belirli bir zaman içinde kapsanması gerekliliği şart koşuyor. Böylelikle otoyol ve yüksek hızlı tren hatları üzerinde bulunan tünellerden geçen ve konvansiyonel tren hatlarında yolculuk yapan kullanıcıların da seyahatlerinde mobil genişbant hizmeti alabilme imkanı artırılacak.

Uçakta Cep Telefonu Kullanmaya İzin Çıktı

Çok Sayıda Telefon ve Tablet Bakanlık Emriyle Toplatılıyor

Yaz Tatilinde İnternet Kullanımına Dikkat, Sonra Fatura Şoku Yaşamayın

YORUMLAR