65 Yaşının Üzerindekiler Gençlere Göre Daha Fazla Sahte Haber Paylaşıyorlar

facebook sahte haber

New York ve Princeton Üniversiteleri tarafından yapılan yeni araştırma, Facebook üzerinde yayılan sahte haberlerin daha çok 65 yaşının üstündeki kişiler tarafından paylaşıldığını ortaya koydu. Eğitim seviyeleri, cinsiyetleri, gelirleri ya da buna benzer herhangi bir farklılık fark etmeksizin yaşlıların gençlerden daha çok sahte haber paylaştığını gören araştırmacılar, aradaki farkın yaş haricinde herhangi bir farklılıktan kaynaklanmadığı sonucuna vardılar.

Sahte haberler ve sahte haberlerin yayılması konusu, 2016 yılında Donald Trump ve Hillary Clinton arasında geçen başkanlık yarışı sırasında çok konuşulmuştu. Özellikle Trump’ın sahte haberler aracılığıyla propaganda yaptığı söylenmişti. Hatta Clinton’a oy verecek birçok Amerikalının sahte haberlerden etkilenerek Hillary Clinton’a oy vermekten vazgeçtikleri iddia edilmişti. Başka bir araştırmaysa sahte haberlerin yayılma oranlarının, başlığa tıklayarak habere giren insanların sayısına göre hesaplandığını, haber akışlarında bu haberlerin başlıklarını görüp, tıklamadan geçen insanların sayısının ise çok daha fazla olduğunu gün yüzüne çıkarmıştı.

Yaşlıların sahte haberlerin yayılmasındaki rolünü inceleyen yeni araştırma, Science Advanced isimli dergide yayınlandı. Bazı insanların 2016 yılındaki seçimlerden önce ve sonrasındaki davranışlarının analiz edildiği araştırmada, anket şirketi YouGov ile anlaşma yapan bilim insanları, şirket aracılığıyla 3,500 kişiyi yakinen takip etme şansı yakaladılar. Seçimlerden hemen önce ankete katılanlara küçük bir uygulama yükleten ve uygulama sayesinde katılımcıların paylaşımlarını inceleme şansı yakalayan araştırmacılar, ilginç veriler elde ettiler.

Katılımcıların sadece yüzde 8.5’lik kısmının sahte haber sitelerinden bağlantılar paylaştıklarının altını çizen araştırmacılar, Cumhuriyetçilere oy verenlerin, Demokratlara oy verenlerden daha fazla sahte haber paylaştığını da gördüler. 65 yaşının üstündeki kullanıcıların yüzde 11’lik kısmı sahte haber paylaşırken, 18 ila 29 yaş arasındaki Facebook kullanıcılarının ise sadece yüzde 3’lük kısmı sahte haber bağlantılarını Facebook profillerinden başkalarına ulaştırdılar.