7 Milyar Liralık 5G Protokolü İmzalandı

5G kosgeb btk

5G bağlantı teknolojisinin Türkiye’de faaliyete geçirebilmesi için KOSGEB ve BTK arasında protokol imzalandı. Protokol uyarınca 2029 yılına kadar 7 milyar liralık yatırım yapılacağı söylendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, haberleşme alanında 5G teknolojisiyle, geniş bantta daha hızlı iletişim sağlayan bir yapıya geçileceğini belirterek, bu kapsamda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) protokol imzaladığını duyurdu.

5G faruk özlü

5G teknolojisiyle birlikte haberleşmenin hızlanacağını ve geniş bantta daha hızlı iletişim kurulacağını söyleyen Faruk Özlü, “Biz de Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üzerinden bu konuda farklı alanlarda çalışan firmalarımızı destekliyoruz. Bunun yanında KOSGEB ile BTK bir protokol imzaladı. Protokolle, 2029’a kadar 7 milyar liraya karşılık tutarın en son teknolojiyle yurtiçinden temin edilerek tesis edilmesine imkân tanıyacak bir işbirliği olacak” dedi.

Türkiye’nin 2020 yılı itibarıyla 5G mobil alt yapısına geçmekte kararlı olduğunu ifade eden Özlü, 2018 Kış Olimpiyatları sırasında denemeleri yapılan teknolojinin, geniş bant erişimde büyük artış sağlamasını beklediklerini kaydetti. Geçtiğimiz yıllarda yapılan 4,5G ihalesi sırasında operatörlere yüzde 45 yerli katkı zorunluluğu getirdiklerini hatırlatan Özlü, yeni teknolojilerde yurt içi firmaların altyapısının geliştirilmesi ve kullanıma alınması için BTK ile çalıştıklarını aktardı.

2025 yılına gelindiğinde bütün dünyada 100 milyar farklı internet çıkışının bulunacağının ve bu bağlantıların sadece yüzde 10’luk kısmının insanlar arasında olacağının öngörüldüğüne değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Kısaca ‘gigabit toplumu’ olarak adlandırılan ve çok büyük miktarlarda veri her saniye salise işlenerek yaşamı şekillendirecek” ifadelerini kullandı.

Hızlı, enerji ihtiyacı ile düşük ve verimli haberleşme teknolojisi için tüm ülkelerin yoğun ar-Ge ve ür-Ge yaptığını aktaran Özlü, 5G'nin avantajlarından elektronik haberleşmenin yanında tüm sektörlerin yararlanacağını belirtti. 5G teknolojisinin sağlayacağı potansiyel faydalar konusunda çok sayıda senaryolar bulunduğuna işaret eden Özlü, önceki nesil teknolojilerin arasındaki evrimin aksine 5G'nin veri hızları, bağlantı ve güvenilirlikle ilgili aynı anda gelişme sunacağını kaydetti.

YORUMLAR