7 Yaşındaki Çocuk, Apple’ın Ebeveyn Denetimi Özelliğini Hackledi

7 Yaşındaki Çocuk Apple Screen Time Özelliğini Hackledi

Apple, iOS 12 güncellemesiyle birlikte Screen Time adı verilen yeni bir özelliği de kullanıcılarının hizmetine sundu. Çocukların iPhone ve iPad kullanımını kısıtlandırarak ebeveyn denetimi sağlayan Screen Time özelliği, 7 yaşındaki bir çocuk tarafından hacklendi.

Screen Time özelliğiyle anne ve babalar, çocuklarının hangi uygulamalara, oyunlara girebileceği, bunları kaç saat oynayabileceği, hangi bildirimleri alabileceği gibi çeşitli detayları istedikleri gibi belirleyebiliyor. Bu sayede çocukların aşırı ve kontrolsüz şekilde oyun oynamasının önüne geçilebiliyor.

Bir baba da 7 yaşındaki çocuğu için Screen Time özelliğini kullanıyordu. Ancak baba yine de çocuğunun çok fazla oyun oynadığından şüphelenmeye başladı. Çünkü 7 yaşındaki çocuk, Apple’ın Screen Time özelliğini hackleyerek sınırlamaları kaldırmayı başarmıştı. Sistemi hacklediği için çocuğuna kızamadığını söyleyen baba, ısrarlı soruları sonucunda çocuğunun durumu itiraf ettiğini belirtiyor ve olayı şu şekilde anlatıyor:

"Aile Paylaşımı uygulaması aracılığıyla 7 yaşındaki oğlumun iPhone kullanımını sınırlamıştım. Ancak birkaç gün önce sanki sınırladığımdan daha fazla iPhone kullanıyormuş gibime gelmeye başladı. Ancak her şey normal görünüyordu ve olayı çözemiyordum. Ancak ısrarlı sorularım sonrasında bugün bir şekilde sistemi nasıl 'hacklediğini' anlattı. Ekran Zamanı son bulduğunda ve uygulamalara ya da oyunlara giremediğinde önce oynadığı oyunu siliyor, ardından da App Store'a girerek daha önce kurulmuş olan oyunu bulut logosuna tıklayarak tekrar kuruyormuş. Bu sayede hiçbir sınırlamaya takılmıyormuş! Ne diyeyim ki? Böyle bir yöntem bulunca kızamıyorsunuz..."