8 Haneli Şifre Kaç Dakikada Kırılır?

8 haneli şifre

Twitter’ın yaptığı şifre değişikliği bildirimi göndermesinin ardından birçok kullanıcı şifrelerini değiştirmeye başladı.

Yaşanan şifre sıkıntısı sonrasında bir araştırma yapan sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, 8 haneli şifrenin ne kadar süre içerisinde kırılacağına dair açıklama yaptı.

Twitter Hack

Marsh Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Siber Risk ve İş Sürekliliği Direktörü Alper Başaran, bireysel internet kullanıcılarının uzun, rakam ve noktalama işareti içeren parolalar kullanması gerektiğini vurgularken, şirketlerin ise siber saldırılar konusunda ancak ‘siber risk ve iş sürekliliği analiziyle’ doğru adımlar atabileceğine dikkat çekti.

Kolayca tahmin edilebilen ve birkaç haneyle sınırlandırılan şifrelerin güvensiz olduğunu dile getiren Marsh yetkilileri, sosyal medya devi Twitter tarafından yapılan açıklamanın belirli bir güvenlik açığı sebebiyle ortaya çıktığını ve açıklama sonrasında uyarı alan kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini söylediler. Normalde çeşitli maskelerle korunan şifrelerin yazılımsal bir hata sebebiyle görünür hale geldiğini ve bu sebeple kullanıcılardan şifre değiştirmeleri istendiğini aktaran yetkililer, “Bu olayı bireysel ve kurumsal olarak iki farklı bakış açısıyla ele almak gerekir” şeklinde açıklamalarına devam ettiler.

Konu hakkında konuşmaya devam eden Alper Başaran,İnternet kullanıcısı olarak hackerlarla sosyal medya ve e-postalarımız arasındaki tek engelin çoğu zaman parolamız olduğunu hatırlamalıyız. Online alışveriş siteleri gibi pek çok kritik hesabımızda tahmin edilmesi zor parolalar kullanmak bu yüzden çok önemli. 8 karakterden kısa parolalar 2 saatten az bir süre içerisinde kırılabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar uzun, rakam ve noktalama işareti içeren parolalar kullanmak önemlidir” dedi.

Kırılamaz olarak görülen şifrelerin birkaç saat içerisinde ele geçirilebileceğini, bu sebeple özellikle şirketlerin dijital verilerini korumak için oldukça titiz olması gerektiğini söyleyen Alper Başaran, bu konuda herkesi uyarmaktan geri kalmadı.