8. Nesil Intel Coffee Lake İşlemciler Yeni Anakart Gerektirecek

8. Nesil Intel Coffee Lake İşlemciler Yeni Anakart Gerektirecek

AMD'nin Ryzen işlemcilerini piyasaya sürmesinin ardından zor günler geçiren Intel, bu hamle karşısında çok çekirdekli yeni işlemcilerini piyasaya sürmüş, fiyat kırmış ve rekabete dahil olmuştu.

Intel'in üst segmentte uzun bir süredir tekel olması nedeniyle firma fiyatları özgürce belirliyordu; fakat AMD Ryzen işlemciler Intel'in hesaplarını bozmuştu. Bu nedenle Intel artık radikal adımlar atmak zorunda. İşte bu radikal adımlardan bir tanesi 8. nesil Intel Coffee Lake işlemci ailesini piyasaya sürmek olacak. Geçtiğimiz günlerde internete sızan bilgilere göre bu işlemciler 6 çekirdeğe sahip olacak; yani daha önceden Intel tarafından tercih edilmemiş bir pazar konumlandırması denenecek.

Sızan bilgiler Intel Coffee Lake çıkış tarihi olarak önümüzdeki ayı işaret ediyordu. Peki bu işlemciler mevcut anakartlarla kullanılabilecek mi? Hatırlanacağız üzere Intel'in 6. nesil Skylake ve 7. nesil Kaby Lake işlemcileri aynı mimariye sahiplerdi. Bu da 6. nesil için kullandığımız 1151 soket anakartları BIOS güncellemesi ile 7. nesil işlemciler ile uyumlu hale getirebilmemizi mümkün kılıyordu. Fakat anlaşılan o ki 8. nesilde aynı durum söz konusu olmayacak ve yeni bir anakart almamız gerekecek.

Dünyanın büyük anakart üreticilerinden olan ASROCK'un Twitter'dan paylaştığı bilgiye göre Coffee Lake işlemciler mevcut 1151 soket anakartlarda desteklenmeyecekler. Intel ise konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Eğer yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız ve aklınızda 6 çekirdekli bir Intel işlemci satın almak varsa biraz beklemenizde fayda var; karşınıza ekstra anakart maliyeti çıkabilir ve aklınızdaki hesap tutmayabilir.

Intel'in 8000 Serisi Coffee Lake İşlemcileri Sızdırıldı!

YORUMLAR