8 Ülkenin Katıldığı Bir Hackathonda Türk Takımı Birinci Oldu

8 Ülkenin Katıldığı Bir Hackathonda Türk Takımı Birinci Oldu

Avrupa ve Asya'dan 8 farklı ülkeden toplamda 62 takmın katıldığı bir yarışmada İstanbul Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından oluşan takım birinci oldu. Büyük başarı sağlayan takm Expo 2020'ye katılım hakkı kazandı.

Geçtiğimiz hafta 26-27 Kasım tarihleri arasında Accenture ve Expo 2020 Dubai işbirliğiyle İstanbul'da düzenlenen bir hackathon etkinliğine katılan "Portakal" isimli Türk takımı birinciliğe layık görüldü. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından oluşturulan takımın yanı sıra başka Türk takımları da etkinlikte boy gösterdi. Asya ve Avrupa'dan 8 farklı ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte 62 takım ve 292 kişi yer aldı. Öte yandan Portakal takımı geliştirdiği proje Expo 2020 Dubai'de sergilenmeye hak kazandı.

Dikey tarım alanında bir projeyi etkinliğe sunan Portakal takımı, mobil entegrasyonu sayesinde bireylerin doğayla bağ kurmasını ve karbon ayak izlerinin azaltılarak küresel ısınmayla mücadele edilmesini sağlıyor. Etkinlikte ikinci olan Alman takımın projesi ise dijital oylamalarda hilenin ortadan kalkmasına yönelikti. Düzenlenen etkinlik hakkında konuşan Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel, "Accenture Türkiye olarak dijital teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırılarak inovatif çözümler geliştirmeyi, bu sayede Türkiye’nin büyümesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. 8 ülkede eş zamanlı gerçekleşen Hackathonumuz ile birçok değerli projeyi görme şansı elde ettik ve gelecek için bir kez daha ümitlendik. Birinciliği Türk takımının elde etmesinden de ayrı bir gurur ve mutluluk duyuyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Dağ 2 Filmi Rekor Puanla IMDb ve Dünya Film Liselerini Altüst Etti

Türkiye Yolcu Uçaklarında İnternet Hizmeti Vermeyi Düşünüyor

YORUMLAR