80 Milyon Yıllık Dinozor Yuvasının İçinde 15 Yumurta Bulundu

Dinozor Çin 80 Milyon 15 yumurta

Çin’de yapılan inşaat çalışmaları, bugüne kadar bulunmuş en ilginç paleontolojik kalıntılardan bir tanesinin ortaya çıkmasına vesile oldu. İnşaat sahasında, 80 milyonluk yıllık içerisinde 15 dinozor yumurtası bulunan bir yuva keşfedildi. Yapılan keşif, dinozorlar üzerine çalışan bilim insanlarını oldukça heyecanlandırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğusunda kalan ve Şangay’a oldukça yakın bir bölgede yer alan Cıcianğ (Zhejiang) eyaleti, son günlerde yapılmış en önemli keşiflerden bir tanesine ev sahipliği yaptı. Yerel medya kuruluşu Zhezhong News tarafından aktarılan haberle gün yüzüne çıkan bilgilerde, 80 milyon yıllık olduğu düşünülen ve içerisinde 15 yumurtanın olduğu belirtilen bir yuvanın keşfedildiği söylendi.

Çin Komünist Partisi resmi yayın organı Global Times tarafından da onaylanan keşifte, Cıcianğ bölgesinin Tivu kentine bağlı Guanyintang köyünde yapılan kazı çalışmaları, 80 milyon yıldır toprak altında kalan gizemi de ortaya çıkarmış oldu. Bulunan fosiller bilim dünyasını heyecanlandırırken, kalıntıların inceleme yapılmak üzere Yiwu Kent Müzesi’ne gönderildiği kaydedildi.

Yapılan incelemelerin tamamlanmasının ardından kalıntıların Cucianğ Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileneceği aktarılan bilgiler arasında kendine yer buldu. Cıciang Müzesi Ulusal Tarihi Yer Bilimleri Departmanından Araştırmacı Du Tienming, "Şu ana kadar 15 yumurta bulduk. Dinozor yuvası 145,5 milyon ile 66 milyon yıl öncesinde yaşanan Kretase döneminden kalma. Yumurta fosilleri yaklaşık 80 milyon yıl öncesine ait"