89 CERN İhalesinin 4'ü Türk Firmalarına Verildi

89 CERN İhalesinin 4'ü Türk Firmalarına Verildi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) yılın ilk altı ayında açılan 89 ihalenin 4’ünü Türk firmalarına verdi. Türk firmalarının aldığı 4 ihalenin toplam bedelinin 300 bin avrodan fazla olduğu açıklandı.

Parçacık fiziği alanında araştırmalar yapan CERN tarafından yapılan resmi açıklamada 2026 yılına kadar kapsamlı altyapı çalışmalarına ağırlık verildiği ve bu bağlamda açılan ihale sayılarının da arttığı belirtildi. Geçen yılın ilk altı ayına göre bu yıl açılan ihale sayısı neredeyse yüzde 100 artış gösterdi.

Ayrıca açılan ihaleler konusunda Türk firmaları ve CERN arasında köprü vazifesi görmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde bir CERN Sanayi İrtibat Ofisi kuruldu. İhale sonuçlarına ilişkin bilgiler de TOBB tarafından yapılan bir yazılı açıklamayla duyuruldu.

CERN’in kendi ekipmanlarıyla daha yüksek enerjili proton çarpışmalarının daha hızlı yapılabilmesi için yapılacak geliştirmeler kapsamında açtığı ihalelerin 4 tanesinin Türk firmaları tarafından alındığı ifade edildi. Türk firmalarının katılımının artması CERN’in de dikkatini çekerken alınan 4 ihalenin toplam tutarının 300 bin avrodan fazla olduğu bildirildi. TOBB Başkanı Rifat Hasrcıklıoğlu ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada CERN’in hem Türk sanayicileri için bir fırsat olduğunu hem de Türkiye’nin ileri teknolojiye ulaşmasına zemin hazırladığını belirtti.

Türkiye Teknoloji Takımı Japonya'dan Ödüllerle Döndü

Savunma Sanayinde Fark Yaratacak 12 Proje Başlıyor!

YORUMLAR