8K Televizyon Yayınları Başlıyor!

8K Televizyon Yayınları Başlıyor!

4K televizyon yayınları dünya çapında çoğu ülkede hala hayal olarak görülse de, Japonya'da bir TV yayıncısı gözünü daha ileri bir teknolojiye dikmiş durumda. Japonya'nın önemli televizyon yayıncılarından biri olan NHK, TV yayınlarını uydudan 8K çözünürlükte yapmak için 4K ve 8K içerikler yayınlayan "Super Hi-Vision" adlı test kanalını açtı.

7680 x 4320 piksel çözünürlükte 8K yayın, 4K'nın dört katı keskin, Full HD veya 1080p'nin 16 katı keskin görüntüler sunacak. Ayrıca 22.2 kanallı ses desteklenmekte. 4K televizyon yayınlarının yüksek bant genişliği istemesi nedeniyle dünya çapında bu yayınları yapabilecek sayılı yayıncı bulunuyor. NHK'nın bu anlamda gerçekten zor bir işi başardığı söylenebilir.

Fiyatlarının son dönemde düşmesi ile yeni yeni popüler olmaya başlayan 4K televizyonların aksine 8K televizyonlar şu an geniş çapta erişilebilir olmadıkları gibi ucuz da değiller. Dolayısıyla Japonyada olup "Super Hi-Vision" kanalına erişiminiz bulunsa bile bu kadar yüksek çözünürlüğü destekleyen 8K televizyona sahip olmadığınız sürece bu yayından yararlanmanız mümkün görünmüyor.

NHK, 8K televizyonların henüz çoğu evde bulunmadığının farkında olduğundan Japonya'nın bazı yerlerinde izleme istasyonları kurarak insanların 8K yayınları tecrübe etmesine imkan sağlayacak. Bu izleme istasyonlarında yaynlanacak olan 2016 Olimpiyatları görüntüleri, izleyicilere 8K görüntü tecrübesi yaşatacak.

Türkiye'de İnternet Üzerinden 4K Kalitesinde İçerik Yayını Başlıyor

YORUMLAR