90’ların Efsane Dizisi Friends, 2019’da Netflix’te Olacak!

90’lı Yılların Efsanesi Friends, 2019’da da Netflix’te Olacak!

Dünyanın en büyük dijital yayın platformu Netflix, 90’lı yılların fenomen dizilerinden Friends’in 2019’da da platformda yayınlanmaya devam edeceğini duyurdu.

Netflix, Ross, Rachel ve diğerlerinin maceralarını devam ettirmek için oldukça tuzlu bir sözleşmenin altına imza atmak zorunda kaldı. İkonik sitcomun yapımcısı WarnerMedia ve çatı şirketi  AT&T ile 3 yıllık sözleşmesinin sonuna gelen Netflix, Friends için 100 milyon dolarlık astronomik bir meblağı gözden çıkardı. 

Kısacası, Friends 2019 yılında da Netflix’te yayınlanmaya devam edecek. Ülkemizde de kemik bir hayran kitlesi olan fenomen dizi, 2015’ten bu yana Netflix kütüphanesinde yer alıyor. Bununla birlikte yapılan anlaşmanın yalnızca bir senelik olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla dizinin 2020 yılında da platformun kütüphanesinde olup olmayacağı şu an için belli değil.

İki medya devi arasındaki anlaşmanın bu denli yüksek olmasına yol açan şartlar, WarnerMedia ve ana şirket AT&T'nin 2019'da kendi akış hizmetini başlatma planlarından kaynaklanıyor. Disney’in, önümüzdeki yıl piyasaya sunacağı Disney + adındaki yeni çevrimiçi yayın platformu ile yaptığı gibi, AT&T de popüler yapımlarını kendi servisine kaydırmaya başlayacak. İlk aday ise tabii ki Friends.

Netflix’te yer alan Marvel yapımları da yavaş yavaş miadını doldurmaya başladı. Hatırlayacağınız üzere, Luke Cage ve Iron Fist gibi Daredevil dizisi de üçüncü sezonunun ardından iptal edilmişti. Ayrıca yeni sezonları yayınlanınca Jessica Jones ve The Punisher da Netflix’e veda edecek.

Her şeye rağmen Netflix’in muazzam bir içerik yelpazesine sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Stranger Things, Black Mirror, La Casa de Papel ve House of Cards gibi birçok amiral gemisi yapımı bünyesinde bulunduran Netflix, temmuz ayında yaptığı açıklamada, bu sene orijinal içerikleri için 13 milyar dolar harcayacağını belirtmişti.

Netflix’in paylaştığı son verilere göre, platformun ABD'de 72,7 milyon, diğer ülkelerde ise 57,4 milyon olmak üzere toplam 130,1 milyon abonesi bulunuyor.