90'ların Simgesi Kasetler Geri Dönüyor!

90'lı yıllar denilince akla belli şeyler gelir. Ninja Kaplumbağalar çizgi filmleri, Kaygısızlar dizisi, kames top, mahalle maçları ve müzik kasetleri.

Pop müzik sektörünün büyük bir yükselişe geçtiği 90'lı yıllarda kaset satışları tavan yapmış, yüzlerce yeni sanatçı çıkış yaparken müzik setleri evlerin vazgeçilmez parçaları olmuştu. Fakat 90'lı yılların sonu ve 2000'lerin başı ile birlikte CD ve DVD çağı başlamış, kaset gibi anolog medyalar yerini dijital medyalara bırakmıştı. Günümüzde ise CD ve DVD de tarihin tozlu raflarına gömüldü ve tamamen dijital olan sanal medyalara geçiş yapıldı.

Eğer müzik setlerinizi ve walkmanlerinizi rafa kaldırdıysanız tozlarını alarak tekrar gün yüzüne çıkarmanızda fayda var; çünkü kasetlerin tekrar üretimine başlanacak. Amerika'da faaliyet gösteren National Audio adlı bir firma önümüzdeki seneden itibaren kaset üretimine başlayacağını duyurdu. Firmanın amacı ise dakikada 4 mil uzunluğunda kaset üretimi gerçekleştirmek.

Kasetlerin geçen yılların ardından ne kadar ilgi göreceği hakkında şüpheye düşebilirsiniz. Fakat plaklara günümüzde gösterilen ilgi düşünüldüğünde kasetlerin de ilgi görebilmesi muhtemel; özellikle benim gibi çocukluğunuzu 90'lı yıllarda yaşadıysanız.

Kaset kopyalama, kalemle kaset sarma gibi işleri sabırla gerçekleştiren kişiler, yeni kaset koleksiyonlarını oluşturmaya başlayabilecekler.

 

YORUMLAR