98 Model Tüplü Şahin'i Uzaktan Çalıştırmayı Başardılar

98 Model Tüplü Şahin'i Uzaktan Çalıştırmayı Başardılar

TUBİTAK sergisi için proje geliştiren bir grup lise öğrencisi öğretmenlerinin 98 model Şahin marka arabasını uzaktan kontrol etmeyi başardı.

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geliştirdikleri bir proje kapsamında Şahin marka aracı uzaktan çalıştırmayı başardılar. Aracın elektrik devresine Bluetooth teknolojisiyle bağlanmayı başaran öğrenciler, geliştirdikleri Android uygulama ile far kontrolü, korna çalması ve anahtarsız çalıştırma gibi işlemleri yaptırmayı başardılar. TUBİTAK'ta sergilenecek olan proje ile Türkiye'de sürücüsüz arabaların temelinin atılması hedefleniyor.

TUBİTAK sergisi için hazırlanan ve "Şahin'e Bağlan" adının verildiği proje yaklaşık üç hafta sürdü. Projeye koordinatörlük yapan öğretmenlerden olan Serdar Ankaralı, "Şahin otomobilin elektronik sisteminin daha az karmaşık olması nedeniyle günümüz otomobillerinde işimizi biraz daha kolaylaştırdı. Daha geniş imkanlar elde edebilirsek sürücüsüz otomobil için de çalışacağız." şeklinde ifadelerde bulunarak sürücüsüz araç teknolojisine göz kırptı.

Toplam 2 öğrenci ve 2 öğretmen ile birlikte yürütülen proje ziyaretçilerin de yoğun ilgisini çekti. 

Türk Öğrenci Geliştirdiği Uygulama ile Microsoft'un Dikkatini Çekti

Türkiye'de İnternet ve Telefonlar Üzerinden Yapılan 10 Milyon TL'lik Dolandırıcılık Ortaya Çıkarıldı

YORUMLAR