ABD Adalet Bakanlığı'ndan Tesla'ya Soruşturma

Tesla Borsadan Çekilme Soruşturması 1

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, ABD Adalet Bakanlığı’nın kendileri hakkında bir soruşturma açtığını doğruladı ve bu konuda açıklama yaptı.

Söz konusu soruşturmanın, geçtiğimiz ay Tesla CEO’su Elon Musk’ın duyurduğu "borsadan çekilme" teklifiyle ilgili olarak açıldığı belirtilirken, Tesla’dan yapılan açıklamada, "Elon'un geçen ay şirketi borsadan çekmeyi düşündüğünü bildirmesinin ardından, ABD Adalet Bakanlığı Tesla'dan belgeler talep etti ve Tesla bunları temin etmekte yardımcı oldu." ifadeleri kullanıldı.

Tesla, soruşturma kapsamında ABD Adalet Bakanlığı’ndan herhangi bir mahkeme celbi, ifade veya diğer resmi işlemlerle ilgili bir talep gelmediğini belirttiği açıklamasında, "ABD Adalet Bakanlığının bu durumla ilgili bilgi isteğine saygı duyuyoruz ve gerekli bilgilerin incelenmesinin ardından bu durumun hızla çözüleceğine inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Tesla Borsadan Çekilme Soruşturması 2

Elon Musk, 13 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada, Suudi Arabistan varlık fonunun kendisiyle 2017'nin başından beri Tesla'yı borsadan çekme konusunda görüştüğünü belirtmişti. Musk, Tesla'yı hisse başına 420 dolar teklifle New York Borsası'ndan çekme planını 2 Ağustos'ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını söylemişti. Musk daha sonra ise 24 Ağustos’ta, şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla görüştüğünü ve Tesla'nın borsadan çekilmesine yönelik kararın iptal edildiğini duyurmuştu.

Musk’ın, Tesla’nın borsadan çekilebileceğini açıkladığı günden bugüne Tesla hisselerinde yüzde 20’lik bir düşüş oldu ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 12,2 milyar azaldı.