ABD Başkanı Donald Trump, Amazon’u Sıkıştırmaya Devam Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Amazon’u Sıkıştırmaya Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Jeff Bezos’un sahibi olduğu e-ticaret devi Amazon arasındaki soğuk savaşta yeni bir gelişme daha yaşandı.

ABD’nin şahsına münhasır başkanı Trump ile online perakende lideri Amazon arasındaki problemler giderek büyüyor. 

Geçtiğimiz yıl Twitter hesabından Amazon’u hedef tahtasına oturtan Trump, “Amazon, vergisini ödeyen perakendecilere büyük zarar veriyor. ABD çapında kasabalar, şehirler ve eyaletler zarar görüyor ve bir sürü insan işinden oluyor” ifadelerini kullanmıştı. 

ABD’nin en saygın gazeteleri arasında yer alan ve 2013 yılında Jeff Bezos tarafından 250 milyon dolar karşılığında satın alınan The Washington Post, manşetlerine taşıdığı haber ile ikili arasındaki soğuk savaşta yeni bir perdenin açıldığını gösteriyor.

Gazete, üç yetkiliye dayandırdığı özel haberinde, Trump’ın Birleşik Devletler Posta Hizmetleri (USPS) Üst Yöneticisi Megan Brennan’a Amazon ve diğer şirketlerden dağıtım için aldığı posta bedellerini iki katına çıkarmak için baskı uyguladığını yazdı. 

Haberde, Brennan’ın bu talebe karşı direndiği ve halihazırdaki posta bedellerinin USPS ile özel şirketler arasında yapılan sözleşmelere bağlı olduğunu vurguladığı paylaşıldı.

Brennan’ın Trump’ın bu yöndeki ısrarını kırmak için çeşitli argümanlar öne sürdüğünün ve özel şirketler ile yapılan dağıtım anlaşmalarının USPS’in çıkarına olduğunu söylediğinin bilgisine yer verilen haberde, buna rağmen Trump’ın geri adım atmayarak bu konuda başkanlık emri imzaladığı ifade edildi.

Amazon, geçtiğimiz Mart ayında Google’ın çatı şirketi Alphabet’i geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek ikinci şirketi olmuştu. Listenin birinci sırasında ise 889 milyar dolarla ABD’li teknoloji devi Apple bulunuyor.