ABD Başkanı Donald Trump'tan ZTE'ye İyi Haber

ABD Başkanı Donald Trump'tan ZTE'ye İyi Haber

ABD Başkanı Donald Trump sağ gösterip sol vurmaya devam ediyor. ZTE'nin önümüzdeki 7 yl boyunca Amerikan şirketlerinden parça tedariği yapmasını yasaklayan Trump, Çinli şirketi tekrardan oyuna döndürmek için çalışmaya hazır olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük birinci ve ikinci ekonomisini karşı karşıya getiren ticaret savaşları, ABD ve Çin'in karşılıklı misillemeleriyle sürerken, Washington cephesinden ilginç bir çıkış geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çin Başkanı Xi ve ben, Çin'in büyük telefon şirketi ZTE'yi hızlı bir şekilde piyasaya geri dönmesi için birlikte çalışıyoruz. Çin'de çok fazla işten çıkarma oldu. Ticaret Departmanı'na bu sorunu halletmek için talimat verildi"  ifadelerini kullandı.

 

 

Çin'in en büyük telefon üreticilerinden bir tanesi olan ZTE'nin, 7 yıl boyunca Intel, Qualcomm ve diğer Amerikan firmalarından parça tedariği yapması yasaklanmıştı. Çinli şirket, geçtiğimiz yıl da ABD'nin ambargo uyguladığı İran ve Kuzey Kore'ye teknolojik ürün sattığı gerekçesiyle 890 milyon dolar cezaya mahkum edilmişti.

Çin ile bir süredir devam eden ticaret savaşının bir parçası olarak değerlendirilen bu karar, iki ülke arasındaki gerilimi bir hayli artırmıştı. Son olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Çin menşeli Huawei ve ZTE marka telefonların, ulusal güvenlik tehditi oluşturabileceği gerekçesiyle ABD askeri üslerinde satılmasını yasaklamıştı.

Trump'ın bu adımı, yasak kararırın yeniden gözden geçirileceği anlamını taşıyor. Nitekim geçtiğimiz haftalarda Pekin'de düzenlenen ve her iki ülkeden önemli isimlerin katıldığı ticaret müzakelerinde, ABD'nin Çinli teknoloji devlerine yönelik aldığı yaptırım kararları masaya yatırılmıştı. ABD'li yetkililer yaptıkları açıklamada, Çin'in görevlendirdiği temsilcilere önem verdiklerini ve sundukları önerileri ABD Başkanı Donald Trump'a ileteceklerini belirtmişlerdi.

Yakın zaman önce NETAŞ’ı satın alarak Türkiye’ye de yatırım yapan ZTE, ABD yaptırımları sonrası faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.