ABD Başkanı Trump, Twitter’da Kimseyi Engelleyemeyecek!

ABD Başkanı Trump, Twitter’da Kimseyi Engelleyemeyecek!

New York’ta federal bir yargıç, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’daki kullanıcıları politik eleştirilerinden dolayı engellemesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. 

Sıradan vatandaşlardan sporculara, yazarlardan sivil toplum örgütlerine kadar kabarık bir engel listesine sahip olan Trump, Twitter’da yazdıklarıyla dünya dengelerini tam anlamıyla altüst ediyor.

Geçtiğimiz yıl Kolombiya Üniversitesi Birinci Düzenleme Ensitüsü, Trump’ın Twitter’daki kişileri engelleyerek özgür konuşma ortamın ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. 

Enstitü, New York’un Güney Bölgesi’nde açılan dava ile ilgili yazdığı mektupta, Trump’ın Twitter’daki kişileri engellemesiyle kamuya açık olan bir platformda ifade özgürlüğü engellediğini söyleyerek, kişilerin kendilerini ilgilendiren siyasi bir konuya müdahale etme haklarının alındığını ve bu davranışın onları 'dijital olarak belediye binasından atmakla' eşdeğer olduğunu vurgulamıştı.

Uzun bir süredir devam eden davada nihayet karar açıklandı. New York Güney Bölgesi Federal Yargıcı Naomi Reice Buchwald, Trump’ın Twitter hesabının kamusal bir alan olduğunu belirterek, politik düşünceleri nedeniyle hiçbir kimseyi engelleyemeyeceğine hükmetti.

İnsanların kişisel görüş ve düşüncelerinin anayasal olarak koruma altına alındığını vurgulayan Buchwald, Trump’ın kendisine eleştiride bulunan takipçilerini engellemesini hiçbir yasal dayanağı olmadığının altını çizdi.

Öte yandan 52 milyonu geçkin takipçisi bulunan Trump’ın mahkemenin bu kararına nasıl bir tepki vereceği büyük bir merak konusu. Konuyla ilgili Beyaz Saray ve ABD Adalet Bakanlığından henüz bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.